The politics of religion: State policy towards muslims in post-Soviet Russia
Din siyaseti: Post-Sovyet dönem Rusya'da devletin müslümanlara yönelik politikası
  1. Tez No: 480249
  2. Yazar: SÜMEYYE MİNE İLTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez post-Sovyet dönem Rusya'da devletin Müslüman politikasını incelemekte ve bu politikaları rejim değişikliği, otoriterleşme, güvenlik ve milliyet politikaları gibi daha geniş siyasi dinamikler bağlamında tartışmaktadır. Tez, post-Sovyet dönem Rusya'daki karmaşık din-devlet ilişkileri etrafında oluşan literatüre ufak bir katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Müslüman nüfusun ülkenin en büyük dini azınlığı olması, Rusya'daki karmaşık din-devlet ilişkilerini çözmede devletin Müslüman politikasını anlamlandırmanın önemini ortaya koymaktadır. Ayrıca Rusya Müslümanlarının Avrupa'daki göçmen azınlık Müslümanların aksine yerli nüfustan olmaları, Rusya örneğini anlamayı önemli kılan ve yeni karşılaştırmalı çalışmalara kapı aralayabilecek önemli bir husustur. Tez, dini yönetim politikalarının bir unsuru olarak ele alan otoriter rejimlerde din siyaseti literatürünü esas almıştır. Çalışmanın verileri ikincil kaynaklar, basın kaynakları, kanun metinleri ve siyasi/dini aktörlerin medyada ve resmi sitelerinde yayınlanan konuşmalarından toplanmıştır. Tezin odak noktası Putin dönemi olsa da devletin Müslüman politikasındaki devamlılık ve kopuşları daha iyi ortaya koyabilmek adına Çarlık döneminden Putin dönemine kadar olan din-devlet ilişkileri ve devletin Müslüman politikasına da tezde yer verilmiştir. Din siyasetinin“yönetim”siyasetinin bir parçası olarak ele alındığı tezde devletin Müslüman siyasetinin din-devlet ilişkileriyle paralel olarak otoriter politikalar, rejim değişiklikleri, güvenlik ve milliyet politikaları çerçevesinde şekillendiği iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the state's Muslim policy in post-Soviet Russia with a focus on Putin period. The thesis aims to make a modest contribution to the analyses of the complicated relations between state and religion in post-Soviet Russia. Being the largest minority in the country with a vast number (approximately 20 million), Russia's Muslim politics is critical in capturing the complicated state-religion relations of the country. The indigeneity of the Russian Muslims as opposed to migrant minority Muslims of the Europe is another distinct pattern that makes important to understand Russian case and that will open the ground for interesting comparisons. The literature on managing religion as a governance strategy of authoritarian regimes constitute the theoretical backbone of the thesis. The data for the study is collected from secondary sources, press material, legal material and statements of political/religious actors. Though the focus is given to Putin period, the thesis covers the discussions of state's Muslim politics and religion-state relations from Imperial to Putin decade to present the continuities and conjunctures in the state's politics of religion. Being considered among the tools for“governance”of the Muslim dominated regions of the country, the state's Muslim politics discussed in relation to broader political dynamics such as regime change, authoritarianism, securitization and nationality politics. In this way, the thesis aims to present major patterns of state-religion relations in post-Soviet era specific to the Russian Muslim community and try to locate it within the broader political dynamics shaping Putin era politics.