İlköğretim 8.sınıf öğrencilerinin bilişsel ve duyuşsal becerileri açısından Türkçe dersi öğretim araçları
8 th grade students' cognitive and affective skills in terms of Turkish course teaching tools
  1. Tez No: 263459
  2. Yazar: ALEV BOLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT KARATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Ders kitabındaki metinler ve metinlerin incelenmesini içeren çalışma kitapları, öğretmenleri yönlendiren kılavuz kitapları çocuğun eleştirel düşünme, problem çözme, empati kurma gibi bilişsel becerilerini; sağlıklı iletişim kurma, kişiliğinin farkına varma ve yetenekleri doğrultusunda kendini geliştirebilme, estetik zevk kazanma gibi sosyal becerilerini geliştirmede önemli araçlardır.bilişsel alanda problem çözme becerisine, eleştirel düşünme ve bilişsel farkındalık becerilerinden daha az yer verildiği görülmüştür. Duyuşsal alanda ise Kişisel gelişime, farklılıkları kabullenme- empati, iletişim kurma becerilerine göre daha az yer verildiği tespit edilmiştir. Öğretim araçlarında ise öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal öğrenme alanlarını geliştirmede Türkçe dersi öğretim araçlarından çok, Türkçe öğretmenlerine büyük sorumluluk düştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Texts in coursebooks and workbooks including text analysis, guide books leading teachers are important instruments in developing child's social skills as critical thinking, problem solving, cognitive skills like empathizing, healty communicating ,realizing his personality and developing himself towards his abilities,gaining aesthetic pleasuresit is seen that problem solving skill in cognitive field takes place less than critical thinking and cognitive awareness. It is determined that personal development in affective field takes place less than conceding awarenesses, emphaty, communicating skills. It is seen in teaching tools that Turkish teachers are more responsible than Turkish lesson teaching tools developing students' cognitive and affective learning fields