Beşinci sınıf öğrencilerinin okuduklarını anlama eğitimi açısından kitap yazma ve ders işleme modelleri
- Tez No: 87531
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEMDAR MUSTAFA YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Bu çalışma; 5. sınıf öğrencilerinin okuma etkinliklerinin Türkçe eğitiminin amaçlarını gerçekleştirmedeki yeterliliğini tespit ve okuduklarını anlama eğitiminde da ha etkili modeller teklif etmek amacıyla yapılmıştır. Türkçe eğitimi amaçları, Anayasa ile 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanununa dayanılarak hazırlanmıştır.. Bu amaçlar, programı oluşturan Anlama, Anlatma, Dil Bilgisi ve Yazı etkinliklerinin amaçlan, özelleştirilerek davranışlar hâlinde ifade edil miştir. Bu davranışlar, bilişsel ve psikomotor niteliktedir. Amaçların duyuşsal nitelikli davranışlarına yer verilmemiştir. Araştırmanın yapıldığı öğrenci (11-12 yaş) grubunun zihin ve dil gelişimi özelliklerinin programa yansıtıldığı görülmüştür. Bütün ülkeler ana dillerini doğru ve tam olarak öğretmeyi amaçlamakta ve kültürlerini oluşturmada dilden yararlanmaktadırlar. Başka ülkelerinkine göre Türkçe eğitimi amaçlarının daha kapsamlı olduğu kanaati hasıl olmuştur. Her ülkenin ana dili eğitiminde olduğu gibi Türkçe eğitiminde de bir takım so runlar vardır. Bu sorunların çözülmesi için çaba gösterilmektedir. Bu cümleden olmak üzere okunanı anlama başarısını ortaya koymak amacıyla bu araştırma yapılmıştır. Araştırma 1 996 - 1 997 öğretim yılında Bolu il merkezindeki okullarda yapılmıştır. Ü merkezindeki 10 okulda 1556 öğrenciden 300 (%52 erkek, %48 kız) öğrenciye anket ve okuduğunu anlama testi uygulanmıştır. Bolu ilinin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısının ülkenin genel yapısına yakın olabileceği kabul edilmiştir. Buna rağmen elde edilen sonuçlan bütün Türkiye'ye genellemenin doğru olmayacağı düşünülerek bölgesel özellikler değil okulda kazanılan anlama becerileri gözönünde tutulmuştur. Bu araştırmada, öğrencilerin dil becerilerini kullanma ile sosyal, kültürel ve ekonomik durumlan arasında bir ilişki bulunduğu varsayılmıştır. Buna göre araştırmaya katılan örneklemin özellikleri şöyledir: Öğrencilerden; %72 'sinin 11 yaşında, %91'inin il merkezi veya ilçe merkezi doğumlu; %64'ünün kendine ait bir odasının; %94'ünün ebeveynlerine, %82'sinin kendilerine ait bir kitaplığının; annelerinin %68'inin ve babalarının %76'sının en az okur yazar; %81'inin 1-3 kardeşinin; %95 'inin ailesinin aylık gelirinin asgari ücretin üstünde olduğu görülmüştür. Genel olarak, öğrencilerin okuma alışkanlıklarının ol- malan ve %8 1 'inin ebeveynlerinin sosyal etkinliklere katılmaları; %56'sının evine gaze te almalan; %71'inin anne ve babalarının çocuklarının eğitimleriyle ilgilenmeleri; % 68'inin kendi evlerinde oturmaları; %94'ünün babalarının gelir getiren bir işte çalışmalan ve bütünün evinde bir televizyon ve telefon bulunması gibi niteliklerin araştırmada etkili olduğu kabul edilmiştir.Okuduğunu anlama davranışları programdaki amaçlara dayalı olarak çıkarılan 2 1 kritik davranış, 40 soruyla denenmiştir. Test çalışmalarının sağlıklı sonuç verebil mesi için tek yüzdenin değerlendirmesi yöntemi kullanılmış ve anlamlılık düzeyi T tab losu değerleri ile karşılaştınlmıştır. Testlerde ortalama başarı %62.5 olarak bulun muştur. En düşük başarının %23 ile yazıdaki kişilerin fiziksel özelliklerini tanımada, en yüksek başarının %88 ile zıt anlamlı kelimeleri tanımada olduğu görülmüştür. Bu değerlendirmeye göre ulaşılan başarının, hem genel ortalama hem de her dav ranışı kazanmada tam (%100) öğrenme bakımından yetersiz olduğu sonucuna varıl mıştır. Türkçe dersinin amaçlarının gerçekleştirilmesindeki başarısızlığın muhtemel se bepleri arasında en önemli yeri işgal eden öğretmenlerin yetiştilmesi ve ders kitap larının tarihsel gelişimi incelenmiştir. Öğretmenlerin önlisans ve lisans düzeyinde gördükleri eğitimin, Türkçe derslerini işleme bakımından yeterli olduğu kabul edilmiştir. Ancak öğretmenlerin Bakanlık ta ramadan kabul edilen ders kitaplarına sıkı sıkıya uymak zorunda olduklarından dolayı problemin sebebi ders kitaplarında aranmıştır. Ders kitaplarının model ve uygulama bakımından birbirine benzediği, okudu ğunu anlama eğitimi bakımından amaçların bütün davranışlarına yer verilmediği, yer verilen davranışların ise sadece bir veya iki örnekle ele alındığı tespit edilmiştir. Bu yapıdaki ders kitabıyla okunanı anlama eğitimi yapılamayacağı ve haliyle problemin ders kitaplarından kaynaklandığı kanaatine varılmıştır. Ders kitaplarına sıkı sıkıya bağlı olarak ders işlediklerinden dolayı öğretmenler, ders kitabının yetersizliğine para lel olarak başarılı olamamışlardır. İncelenen kitaplardan da anlaşıldığına göre kitap yazarları, okula başlayan öğrencilerin Türkçeyi bildiklerini düşünmektedirler. Bu sebepten olmalıdır ki, kitaplar da, okuma yazma öğretimi ile kuramsal dil bilgisi öğretimine öncelik vermişlerdir. Oysa okula başlayan çocukların dili, ailenin ve çevrenin dilidir. Okulda öğretilmesi gereken ise kültür dili olmalıdır. Bu itibarla Türkçe derslerinde kültür dilini edinme ve kullan ma eğitimi yapılmalıdır. Aynı düşünceye paralel olarak öğrencilerin doğuştan getirdikleri anlama yetenek leri kullandırılmakta, okunanı anlama bakımından programda gösterilen davranışları kazandırıcı eğitim yapılmamaktadır. Bu sorunun çözülebilmesi için öğrenci merkezli yönlendirmeli bir model teklif e- dilmiştir. Buna göre öğrenciler, önce öğrenecekleri konuya ve amaca yönlendirilecek, sonra yeteri kadar alışurma yaptırılacak ve öğrendiklerini uygulayacaklardır. Böylece Türkçe eğitimi uygulamalarına model kavramı kazandırılmıştır. Ülkemize bu tür alan çalışmalarının çok uzun bir geçmişi olmadığı göz önünde bulundurularak yapılan bu çalışma ile ortaya konulan önerilerin ve yorumların, eğitim sistemine bu alanda bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, more effective models to determine the proficiency in reali sing the aims of Turkish language teaching and reading comprehension in the 5th year students were offered. In Bolu 300 out of 1556 students(52% boys, 48% girls) were given ques tionnaire and their social, cultural and economical structure were determi- ned.The same students were also given a test of reading comprehension. In field research, 21 critical attidutes towards reading comprehension were tested with 40 questions. To obtain a correct conclusion from the test studies, the method of testing only percentage was used and the level of meaningfulness was compared with values of T table. The avarage success in reading comprehension was found to be 62.5 %. The lowest percentage of success, with 23 %, was seen in recognising the physical features of the characters in the texts. The highest percentage of suc cess, with 88 %, was seen in understanding the opposite meanings of words. According to this evaluation, it was found that the success reached was ina dequate in increasing both general average and every attitude in terms of complete (100%) learning. In order to find the reason of failure, the education of teachers and text books, the most dominant elements in education, were investigated.Teachers, in terms of education they had, were found sufficent. However, because of the fact that the teachers have to follow the books accepted by the Ministry, the reason of the failure was thought to be in the textbooks. Four textbooks were investigated in terms of reading comprehension.lt was observed that the books were similar to each other in method, and did not handle reading comprehension sufficiently to help the students get the necessary qualifica tions. The conclusion is that the textbooks of this type cannot be used as textbooks. In order to solve the problem“A Model of Student Centered Oriented Turkish Education”was proposed. In this model; two texts must be used, one short text enough for the students to help gain the desired attitudes and one main text which reflect the attitudes gained to the field of application. In this way; first of all the stu dents will know what they should learn of they will learn what they should know. They will practise the attitudes that they gain and then they will apply these attitudes on the main text. Thus they will get the habit of understanding what they read.