1982 Anayasasına göre Cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanının konumuna ilişkin hükümet sistemi tartışmaları
Govermental system discussions related to the president and the position of the president in the Constitution of 1982
  1. Tez No: 263481
  2. Yazar: MEHMET FATİH CAMGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FETHİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında; Cumhurbaşkanlığı makamının konumu, seçimi, görev ve yetkilerine ilişkin eski anayasalarımız ve halen yürürlükte bulunan 1982 Anayasası hükümleri çerçevesinde bir inceleme yapılmıştır.Çalışmamızda Cumhurbaşkanının yetki ve görevleri, yönetim sistemindeki etkinliği, sorumsuzluğu, yapılan anayasa değişiklikleri parlamenter rejim ekseninde değerlendirilmiş, ülkemizde güncel hükümet sistemi değişikliği tartışmalarına değinilmiştir.Çalışmamızda Cumhurbaşkanının görev ve yetkilerinin parlamenter hükümet sistemine aykırılıklar içerdiği, 1982 Anayasasıyla getirilen güçlü yürütme anlayışı çerçevesinde Cumhurbaşkanını ön plana çıkaran yönetim sisteminin sakıncalarının olduğu, Cumhurbaşkanın sorumsuz olduğu düşünüldüğünde bu durumun sistem sorunu yarattığı, Cumhurbaşkanının yetkilerinin azaltılması ve ülkemizin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the position, election, duties and powers of the presidency of the republic are analyzed within the framework of the provisions of former constitutions, and the Constitution of 1982 which is still in force.In this study, powers, duties, effectiveness in the administrative system and unaccountability of the President and amendments in the constitution are assessed in the context of parliamentary regime and current arguments in our country regarding the changes in the governmental system are discussed.As a result, this study reveals that the duties and powers of the President do not comply with the parliamentary government system; the administrative system that brings the President to the fore within the framework of powerful administration understanding coming with the Constitution of 1982 has drawbacks; this situation creates a system problem once it is considered that the President has no responsibility; it is necessary to reduce the powers of the President and our country needs a new constitution.