An experimental approach to teaching vocabulary through Suggestopedia/Reservopedia
Suggestopedia/Reservopedia metoduyla kelime öğretimi üzerine deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 263490
  2. Yazar: SEÇİL TÜRKÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR VEFA TEZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada dil öğretim metodları arasında en az araştırılmış yöntemlerden biri olan Suggestopedia/Reservopedia kullanılarak, metodun öğrencilerin kelime öğrenimi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmacı, metodu geliştiren Dr. Lozanov'dan aldığı eğitimin ışığı altında, hazırlık sınıflarında okutulan ders kitabını, metoda uyarlayarak, öğretimde metodun kural, ilke, ve araçları doğrultusunda değişiklikler yapmıştır.Çalışmaya 2008-2009 öğretim yılı güz döneminde Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBU) hazırlık sınıflarında okuyan 45 öğrenci katılmıştır. Metodun öğrencilerin kelime düzeyleri üzerindeki etkisini ölçmek için biri deney diğeri kontrol grubu olmak üzere rassal olarak iki grup seçilmiştir. Deney grubuna kelimeler Suggestopedia/Reservopedia yöntemiyle öğretilmiştir. Kontrol grubuna ise böyle bir yöntemle öğretilmemiştir. Veri toplamak için ön-test ve son-test yöntemleri uygulanmıştır.Öğretilecek kelimelerin seçimindeki kriterlerden biri de öğrencilerin öğrenecekleri kelimeleri belirlemekti. İki grup için de yararı en üst düzeye çıkarmak için üç kelime listesi kullanılmış, kelimelerin birçoğu bu listelere dayanılarak seçilmiştir. Öğrencilerin ders kitabındaki kelimelerden de değerlendirileceği göz önünde bulundurularak, bu kelime listelerinde bulunmayan ancak öğrenci kitabında bulunan kelimeler de öğretime dahil edilmiştir.Testlerin sonucu deney grubuna uygulanan yöntemin gruplar arası farkını ortaya koymuştur. Deney grubunun, kontrol grubundan daha başarılı olduğu ve iki grup arasında belirgin farklılıkların olduğu gözlemlenmiştir. Bulgular ayrıca deney grubu öğrencilerinin öğretilen kelimeleri daha iyi hatırladıkları sonucunu ortaya çıkarmıştır.Bu çalışmanın bulguları kelime öğretiminde Suggestopedia/Reservopedia yönteminin güçlü bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the development of vocabulary by means of one of the least investigated methods to language teaching, Suggestopedia/Reservopedia. To that end, the researcher, under the light of her training by the developer of the method Georgi Lozanov, adapted the authorized coursebook used in the department to the method and modified the teaching according to the laws, principles and means of Suggestopedia/Reservopedia.The data were collected from a sample of 45 Turkish students who were attending the preparatory classes at the Abant İzzet Baysal University (AİBU) in Bolu, Türkiye, in the Fall semester of the 2008-2009 academic year. The participants were between the ages of 17-20 learning English as a foreign language at elementary level. To investigate the effects of Suggestopedia/Reservopedia on students? vocabulary achievement, two groups were randomly formed: one was the experimental group which would learn vocabulary using Suggestopedia/Reservopedia, the other would be the control group which would be subjected to vocabulary teaching in the non- Suggestopedic/Reservopedic way.In the selection of the vocabulary items to be taught, one criterion that was followed was determining the words students would learn. In order to maximize the benefit for both groups, three word count studies were consulted. They were Academic Word List, General Word List, and University Word List. Thus, the majority of the words were chosen on the basis of those lists. Considering that students would be tested on the vocabulary items in their book, the vocabulary words not included in those lists, but included in the coursebook were also included in vocabulary teaching.Statistical analyses revealed that the students in the experimental group significantly outperformed those in the control group in the vocabulary tests. With regard to long-term retention of the vocabulary words, the results also pointed out that Suggestopedic/Reservopedic students were able to remember them better compared to the control group.Thus, it was concluded that Suggestopedic vocabulary teaching had a significant effect on vocabulary learning.