Ülkemizdeki çocuk korolarının yapılandırılmasının ve eğitim süreçlerinin uygulanma durumunun analizi
The analysis of the application status of educational process and structuring of children's choirs in our country
  1. Tez No: 263494
  2. Yazar: EBRU ÖZATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOLUNAY AKGÜL BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, ülkemizdeki çocuk korolarının yapılandırılmasının ve eğitim süreçlerinin uygulanma durumunun analizi amaçlanmıştır. Araştırmada koro eğitimcilerinin; çocuk korolarının yapılandırılmasında izlenen yollar, çocuk korolarının eğitim süreçlerinin uygulanma durumu ve çocuk korolarının çocukların müzikal ve sosyal gelişimlerine katkıları hakkında bilgi ve görüşleri alınmıştır. Bunun yanında tecrübelerinden yararlanmak amacıyla; uzmanların çocuk korolarının eğitim süreçlerinin uygulanma durumu içerisindeki ses eğitimi uygulamaları ile çocuk korolarının çocukların müzikal ve sosyal gelişimlerine katkıları hakkında bilgileri alınmıştır.Tarama ve durum araştırması olan bu araştırma, nitel durum çalışması kapsamında yer almaktadır. Amaçlı-kasti örnekleme ve kartopu örnekleme yöntemleriyle örneklem belirlenmiş olup; örneklem olarak Adana, Ankara, İzmir, Kocaeli, Trabzon, Çankırı, Düzce ve Mersin illerindeki çocuk koroları alınmıştır.10 koro şefi ve 3 uzman olmak üzere; toplam 13 görüşmeci ile yapılan görüşmeler sonucunda, elde edilen veriler içerik analiz yöntemiyle düzenlenmiş ve yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda çocuk korolarıyla ilgili olarak; ülkemizdeki çocuk korolarının çalışma mekânlarının amaca uygun olduğu; görev yapan çalıştırıcıların alanında uzman kişiler olduğu; yapılan ses eğitimi çalışmalarının hemen hemen tüm korolarda benzerlikler gösterdiği; yapılan çalışmaların planlı ve programlı olarak yürütüldüğü ve yıl içerisinde çeşitli konser, festival, şenlik türü etkinliklerle sergilendiği; koro çalışmalarının, çocukların bireysel ve toplumsal kişiliklerinin oluşumunda önemli bir yere sahip olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca mevcut durumun uzman görüşleri ile büyük ölçüde örtüştüğü de saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, children chorus? configuration and investigation of education process were aimed. During the study, information and views about the ways in children chorus? configuration and education process of children chorus were gathered from the chorus educationists . Also in order to benefit from their experiences, it was aimed to gather information and views of professional chorus chefs about education process of children chorus.This research as a quest and state one is a qualitative state study. Intent3 ional sample survey and snowball sample survey methods were used and the children chorus in Adana, Ankara, and İzmir, Kocaeli, Trabzon, Çankırı, Düzce and Mersin were the basic samples of it. Derived results from the interview made with totally 13 interviewees, 10 chorus chef and 3 experts, were composed and interpreted by content analizing method.As a result of this study, related to children chorus? configuration and investigation of education process; steps of chorus? foundation, planning of studies, general situation of application and presentation processes were determined.