İlköğretim öğrencilerinin SBS puanları ile ders başarıları, bilimsel süreç becerileri ve mantıksal düşünme yetenekleri arasındaki ilişki
The relationship among elementary students? test scores of level determination exam, course achievements, science processing skills and logical thinking skills
  1. Tez No: 263498
  2. Yazar: ZEYNEP GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim öğrencilerin SBS puanları ile ders başarıları, bilimsel süreç becerileri ve mantıksal düşünme yetenekleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma Bolu ilinin merkezinde bulunan 3 okulda yapılmış ve bu okullarda okuyan 325 (kız=149, erkek=176) yedinci ve sekizinci sınıf öğrencisi katılmıştır. 2008-2009 öğretim yılı bahar döneminde öğrencilerin bilimsel süreç becerilerini ve mantıksal düşünme yeteneğini ölçen testler uygulanmıştır. Dönem sonunda seviye belirleme sınavına (SBS) giren öğrencilerin bu testin ilgili bölümünün puanları, fen ve teknoloji dersi başarısına ait veriler temin edilmiştir. Bu çalışmada, elde edilen veriler analiz edildiğinde su sonuçlar ortaya çıkmıştır.? Yeni müfredatın uygulamaya geçiş sürecinde okulda yapılan ölçme ve değerlendirme ile SBS' de yapılan ölçme-değerlendirme arasında yüksek bir ilişki bulunmuştur.? Öğrencilerin SBS' deki fen ve teknoloji dersi bölümü başarısı ile bilimsel süreç becerileri arasında pozitif yönde yüksek bir ilişki bulunmuştur.? Öğrencilerin SBS' deki fen ve teknoloji dersi bölümü başarısı ile mantıksal düşünme yeteneği arasında pozitif yönde yüksek bir ilişki bulunmuştur.? Öğrencilerin okuldaki fen ve teknoloji dersi başarısı ile bilimsel süreç becerileri arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki bulunmuştur.? Öğrencilerin okuldaki fen ve teknoloji dersi başarısı ile mantıksal düşünme yeteneği arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki bulunmuştur.? Uygulanan testlerde kızların lehine istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur.Bu çalışmanın sonuçları tartışılmış bundan sonraki süreç için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine if there are relationship among 7th and 8th grades students? test scores of science and technology section on Level Determination Exam and science and technologj course grades, science processing skills, logical thinking skills and course achievements. The sample consisted of 325 seventh and eighth grades (female = 149, male = 176) from three elementary school in Bolu. Data collection was done during the Spring semester of year 2009. At the end of semester the Test of Integrated Processing Skills II (TIPS II) and Test of Logical Thinking (TOLT) were administered to assess students? mentioned skills. After finishing the semester students were taken a nationwide exam called Level Determination Exam. After analyzing the data collected in this study, the resultsshowed the followings:? There was a statistically significant correlation between students? course achievement and achievements on the Level Determination Exam.? There was a statistically significant correlation between students? achievements on the Level Determination Exam and science processing skills.? There was a statistically significant correlation between students? achievements on the Level Determination Exam and logical thinking skills.? There was a statistically significant correlation between students? course achievement and science processing skills.? There was a statistically significant correlation between students? course achievement and logical thinking skills.? It was also found that there was a statistically significant difference between mean scores of males and females on the Level Determination ExamThe findings of the present and previous studies are compared, and the possible effects of the present studies on teaching, learning and assessment for science and technologyare discussed.