İlköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin okul yapılanmasına ilişkin görüşleri
The opinions of elemantry school managers and teachers related to school structure
- Tez No: 263510
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YUSUF CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin mevcut durumdaki ve gelecekteki okul yapılanmasına ilişkin görüşlerinin belirlenmesidir.Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma betimsel tarama modeli ile analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın alanını; 2008-2009 eğitim-öğretim yılında Bolu ili merkez ilçede bulunan 18 ilköğretim okulunda görev yapan 20 yönetici, 117 öğretmen olmak üzere 137 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Katılımcıların görüşleri, literatürden yaralanılarak oluşturulan okul yapısına senaryolar ve dört sorudan oluşan görüşme formu ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the perceives of elementary school managers and teachers related to current school structure and the future one.In this study qualitative research method was used. The study was analyzed using descriptive survey method. The data in this study was obtained by using interview technique. The study is consisted of 137 people working at elementary schools in Bolu central province at 2008-2009 educational year 20 of whom are school managers and 117 are teachers. In the study, maximum variety sampling method was used. The thoughts of the participants were obtained by using interview form which contains four questions and school structure scenarios acquired from the literature.