İstanbul Müftülüğü Meşihat Arşivinde Sivas başlığı altında bulunan sicil dosyaları
Individual files under the title of Sivas in Sheikhdom Archieve
  1. Tez No: 263558
  2. Yazar: CENAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Din, Tarih, Archive, Religion, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Çalışmamız Meşihat Arşivi'ndeki Sicil Ahval Komisyonu'nun tuttuğu defterlerdeki Sivas başlığı altında bulunan şahıs dosyalarından oluşmaktadır. Çalışmamız iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde ilk olarak Meşihat Arşivi'nin tarihi süreci değerlendirilmiş, akabinde Meşihat Arşivi'nin içerisinde barındırdığı arşiv defterlerine yer verilmiştir. Bu defterlerden Sicil-i Ahval Dairesi Defterleri'ne yer verilirken yaptığımız çalışmanın içeriğinden örnekler verilerek, çalışma yapılan dosyaların özetleriyle birinci bölüm sonlandırılmıştır. İkinci bölümde ise metinler sunulmuştur.Meşihat Arşivi Süleymaniye'de İstanbul Müftülüğü bünyesinde bulunmaktadır. Arşivin bulunduğu bina, ilk olarak Yeniçeri Ağası'na ait bir köşk olarak kullanılmış, II. Mahmud'un yeniçeri ocağını kapatmasıyla şeyhülislamların hizmetine girmiştir. Bu bina 1892 yılında II. Abdülhamit Han'ın emriyle tamir ettirilerek Şer'iyye Sicilleri Arşivi olarak kullanılmaya başlanmıştır.Arşiv bünyesinde birçok sicil defteri bulunmaktadır. Bizim çalışmamız 1879 yılında kurulan Sicil-i Ahval Dairesi'nin hazırlamış olduğu defterler üzerinde gerçekleşmiştir. Sicil-i Ahval Dairesi devlet teşkilâtında görev alan memurların memuriyet hayatları boyunca meydana gelen şahsî muamelelerini, tercüme-i hallerini toplayarak her bir memura ait dosya oluşturmuştur. Bu dosyalar 1950 yılından sonra bölgelere, mahkemelere ve ait olduğu yüzyıllara göre tasnif edilmiştir. Çalışmamız bu tasnif sonucu Sivas başlığı altında ortaya konulan dosyalar üzerinde olmuştur.Anahtar SözcüklerMeşihat Arşivi, Sicil-i Ahval Dairesi, Sivas, Tercüme-i Hal
Özet (Çeviri)
Our study consists of individual files under the name of Sivas in the books held by Standing Committees of Circumstances in Sheikhdom Archieve.Our study consist of two chapters and a conclusion.In the first chapter; firstly historical process of Sheikhdom Archieve is evaluated and subsequently library books which are kept in Sheikhdom Archieve are included.Between these library books,The Library Books of Circumstances Register Office are chosen and scrutinized and examples taken from the content of translations which we?ve made are given.Then the first chapter is concluded with the summaries of translated files.At the second chapter,translated texts are presented.Sheikhdom Archieve is located within the Office of İstanbul Mufti at Suleymaniye. The building in which The archieve is located ,was firstly used as a mansion belonged to a janissary landlord and with the closure of janissary corps by 2nd Mahmut, this building entered to the service of Sheikh-ul Islam.This building was started to be used as Seriyye Record Archieve after having been repaired on the order of 2 nd Abdulhamit Khan in 1892.There are a lot of record books within archieve.Our study is accrued on the record books prepared by Circumstances Register Office which was founded in 1879. Circumstances Register Office composed a file belonged to each government official,after collecting biographies and individual treatments during civil service lives of government officials who were involved in State Agency.These Files are classified according to regions ,courts, and centuries of which are belogns to.As a result of this classification,our study is based on the files which are put forth under the name of Sivas.Key wordsSheikhdom Archieve, Circumstances Register Office, Sivas, Biography