İşletmelerde güven kavramı ve bir otel işletmesinde araştırma
Organizational trust and a study of a hotel organization
- Tez No: 263564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN FİLİZÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Örgütsel güven; işgörenlerin motivasyon ve performans düzeylerinin iyileştirilmesi, örgüte karşı bağlılık oluşturularak örgüt amaçlarını benimsenmesi ve bu durum sonucunda örgütsel verimliliğin sağlanmasında oldukça önemli bir role sahiptir. Bu anlamda örgütsel güvenin, tüm çalışanların kendilerine ve birbirlerine duydukları güven derecesi ile ilgili olarak oluştuğu ve örgütsel yapıyı belirli ölçüde etkilediği kabul edilmektedir. Nitekim amaçlar, hedefler, taktikler, normlar ve benzeri tüm örgütsel unsurlar, aslında örgüt üyeleri arasında var olduğu düşünülen güven temeline dayandırılabilir. Dolayısıyla güvenin yetersizliği, söz konusu beklentilerin gerçekleşmesini büyük ölçüde engelleyebilmektedir. Bu görüşler doğrultusunda hazırlanan bu çalışmanın amacı; örgütsel güvene ilişkin kavramsal bir değerlendirme yapmak ve güvenin oluşturulmasına yönelik unsurları belirleyerek, bu unsurların örgütsel basarı üzerine etkilerini tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of organizational trust has an important role in obtaining organizational productivity by improving the motivation and performance levels of employees, constructing organizational commitment, and sharing organizational goals. Indeed, it has been accepted that organizational trust has been occured with related to mutual and self-trust, and effected organizational structure in some way. As a matter of fact, all the organizational factors such as aims, objectives, technichs and norms can be build up on the basis of trust which has been assumed among members of organization. Therefore, lack of trust can highly effected the realization of the expectations. The aim of this study is to make a conceptual evaluation related to organizational trust and, bye determining factors which are influencial on creating trust, to discus impact of these factors on organizational success