Eğitim kurumlarında Balanced Scorecardın uygulanabilirliği
Applicability of the Balanced Scorecard in educational institutions
- Tez No: 263563
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SADIK ÖNCÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Küreselleşme ve böylece ortaya çıkan rekabet ortamı kaynakların mümkün olduğu kadar verimli, etkin kullanılabilmesi için örgütlerin amaçların ve hedeflerini en uygun bir şekilde belirlenmesini ve etkili bir yönetim sistemi kurmalarını bir zorunluluk haline getirmektedir. Ortaya çıkan bu ihtiyaç daha bütüncül ve gelişmiş bir stratejik yönetim aracı ve bir çeşit performans ölçüm aracı olan 1990'larda Robert S. Kaplan ve David P. Norton tarafından geliştirilen Balanced Scorecard'ı ön plana çıkarmıştır. Okullar da son zamanlarda bu rekabeti ve hızlı değişen ortam zorlamasıyla BSC'ye ilgi duymaktadır. Doğası itibari ile de eğitim sadece finansal göstergelere odaklı kısa vadeli, geçmiş performansın, somut varlıkların ölçümüne dayalı bir yönetim sistemine değil de soyut hizmetlerini nicel ölçütlere dönüştürmeye uygun bir performans ölçme ve yönetme sistemine ihtiyaç duymaktadır.Bu çalışma ülkemizde de dünya standartlarında eğitim yapılabilmesi için ülkemizin de içinde bulunduğu küresel pazara eğitim kurumlarımızın uyumu ve eğitim düzeyinin yükselmesi amacına katkı sağlamak amacı ile BSC'ın uygulanabilirliğini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization and competitive atmosphere caused by it make it obligatory to determine the suitable aims and goals of organizations and build an effective management system. This need features the Balanced Scorecard which is a kind of more integrated and developed strategic management tool and a performance measurement tool developed in 1990s by Robert S. Kaplan and David P. Norton. Nowadays schools are interested in BSC because of obligation of this competitive and fast changing environment. In respect of its nature education needs not only the management system which bases on only short term financial indicators, prior performance, and the measurement of concrete beings but also the management system and performance measurement that is suitable to transform the abstract services into quantitative measurements.This work inspects the feasibility of The Balanced Scorecard in order to contribute the development of level of education and to enable our country to give an education in world standard and make it become more suitable to the global market in which our country has already been involved.