Pazarlamada bilinçli tüketim ve tüketicilerin bilinçli tüketime ilişkin tutumlarının belirlenmesine yönelik bir araştırma
Conscious consumption in marketing and a survey conducted to test the attitudes of consumers towards conscious consumption
  1. Tez No: 263565
  2. Yazar: TUĞBA ÖZBÖLÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Küreselleşme ve hızla gelişen teknolojiyle birlikte tüketicilerin satın alma eğilimleri de değişmektedir. Bireylerin ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler sürekli artmakta, daha fazla ürün ve hizmet tüketen bireyler bu ürün ve hizmetler hakkında yeterince bilgi sahibi olmamaktadır. Tüketicilerin bu bilgisizlik nedeniyle üreticiler karşısında zayıf konumda olmaları onların korunmasını gerekmektedir. Ancak bu koruma sadece getirilen yasal düzenlemelerle değil, tüketicilerin bilinçlendirilmesine yönelik çalışmaların da desteğiyle yapılmalıdır.Bu çalışma, Sivas'taki ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin, ne kadar bilinçli birer tüketici olduklarını araştırmaktadır. Araştırmada öğretmenlerin alışveriş öncesinde, alışveriş sırasında ve alışveriş sonrasındaki tutumları incelenmiş ve tüketici olarak haklarını ne düzeyde bildikleri tespit edilmiştir. Araştırma sadece Sivas il merkezinde bulunan okullardaki öğretmenleri kapsamaktadır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak 430 öğretmenle görüşme yapılmıştır. Öğretmenlerin yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, gelir düzeyi gibi demografik özellikleri ile tüketime ilişkin bilinç düzeyleri arasındaki ilişkiler test edilmiştir. Anketin verileri faktör analizi, varyans analizi ve T testi kullanılarak SPSS programında yorumlanmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda öğretmenlerin yaşlarının, cinsiyetlerinin, medeni durumlarının, gelir düzeylerinin, çocuk sahibi olmalarının bilinçli tüketime ilişkin tutumları üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Buying trends of consumers are changing with the globalization and rapidly growing technology. Products and services that consumers need are continually increasing and the consumers who consume more products and services are not informed enough about them. That the consumers are weaker than the producers because of this ignorance entails their protection. But this protection shouldn?t be via only the legal arrangements but also with the support of the consciousness raising practices of consumers.This study researches how conscious consumers the teachers in Sivas are. In the research, the attitudes of the teachers before buying, in the moment of buying and after the buying are studied and their knowledge about their rights as a consumer are determined. The research includes only the teachers in primary schools in the city-centre. The survey is conducted among 430 teachers by using convenience sampling method. Relations between some demographics like the age, gender, marital status, income and educational level of the teachers and the level of conscious consumption are tested. The data are interpreted by using factor analysis, variance analysis and T test in SPSS program.The result of the research shows that the attitudes of the teachers towards conscious consumption are concerned with their ages, genders, marital status, income level and child having.