Yoksullukla mücadelede ?Sosyal Riski Azaltma Projesi? (Sivas örneği)
Social Risk Mitigation project in the struggle against poverty (Sivas pattern),
  1. Tez No: 263592
  2. Yazar: MAKBULE NALBANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KOCACIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada yoksullukla mücadelede Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla uygulanan ?Sosyal Riski Azaltma Projesi? kapsamında verilen Gelir Getirici İş Kurma proje desteklerinin yoksul nüfus üzerinde yaptığı sosyo-ekonomik değişmeler ele alınmaktadır.Örneklem grubu, Sivas İli merkez ilçesi ile Gemerek, Suşehri, Yıldızeli ilçelerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından Gelir Getirici İş Kurma desteği alan fayda sahipleri ve aileleriyle sınırlandırılmıştır. Çalışmada toplam 133 proje desteği alan fayda sahibine anket uygulanmıştır.Araştırma kapsamında incelenen ilçelerden elde edilen bulgulara göre, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından verilen yardım ve proje desteklerinin yoksulluğun azalmasında önemli bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda, bu desteklerden yararlananların sosyo-ekonomik durumlarında da olumlu yönde değişme olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, socio-econemic changesthat?Setting up Income-Generating Business supports? given by ?Social Risk Mitigation Project? which is carried out through Foundations of Social Solidarity and Support make on poverty population in the struggle aginst poverty are discussed.Sample group is delimitated with beneficiaries taking Setting up Income-Generating Business supports from Foundations of Social Solidarity and Support in Gemerek, Suşehri, Yıldızeli and central districts in Sivas and their families.According to the data collected from districts that are surveyed as part of the research, it is confirmed that subvention and project supports given by Foundations of Social Solidarity and Support play an importent role in reduction of poverty. At the same time, it is seen that there is a positive change on socio-economic status of the beneficiaries of these supports.