Medyanın seçmen davranışları üzerine etkileri: Sivas ili örneği
Effects of media on voters behaviours: Sample Sivas city
- Tez No: 263598
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
Kuramsal ve saha araştırmasına dayalı olan bu çalışma temel olarak altı bölümden oluşmaktadır.İlk olarak, kitle ve kitle toplumu, medya, manipülasyon, siyaset, siyasal iletişim, siyasal toplumsallaşma, siyasal katılım, propaganda, kamuoyu ve demokrasi kavramları ele alınıp irdelenmiştir.İkinci bölümde araştırmanın kavramsal çerçevesi sekiz alt başlık altında ele alınıp incelenmiş, tartışılmış ve değerlendirilmiştir. Bunlar sırasıyla; kitle iletişim araçlarının etki araştırmaları, seçmen tercihlerini etkileyen faktörler, seçmen davranışı yaklaşımları; sosyolojik yaklaşım, psikolojik yaklaşım ve rasyonel tercih yaklaşımıdır. Diğer konular ise kitle iletişim araçları ve gündem belirleme kitle iletişim araçları ve suskunluk sarmalı, kitle iletişim araçları ve bağımlılık, kitle iletişim araçları ve siyasal iktidar ilişkisi ve kitle iletişim araçlarının seçmen davranışları üzerinde etkileri üzerinde durulmuş, tartışılmış ve değerlendirilmiştir.Üçüncü bölümde Sivas ile ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. Bunlar; Sivas'ın tarihçesi, coğrafi ve demografik yapısı, eğitim, kültür ve turizm, ekonomik yapı ve gelişmişlik düzeyidir.Dördüncü bölümde araştırmanın metodolojisi beş alt başlık altında ele alınmış, incelenmiş ve yazılmıştır. Bunlar; araştırmanın konusu, araştırmanın amacı ve önemi, araştırmanın yöntemi ve bilgi toplama teknikleri, araştırmanın kapsamı ve evren ve örneklemi ele alınmıştır. Daha sonra araştırmanın hipotezleri (varsayımları), araştırmanın sınırlılıkları ve araştırmanın anahtar kavramlarına yer verilmiştir. Bu kavramlar kamuoyu, medya, manipülasyon, kitle ve kitle toplumu, siyaset, siyasal iletişim, siyasal toplumsallaşma, propaganda ve demokrasidir.Beşinci bölümde araştırma bulgularının analizi altı alt başlık altında ele alınmış ve değerlendirilmiştir. Bunlar; birinci olarak örneklemin demografik özelliklerine göre frekans dağılımı, çapraz tablo ilişkileri ve hipotezlerin doğrulanma durumları, ikinci olarak örneklemin sosyo- ekonomik özelliklerine göre frekans dağılımı, çapraz tablo ilişkileri ve hipotezlerin doğrulanma düzeyleri, üçüncü olarak örneklemin sosyo- kültürel özelliklerine göre frekans dağılımı, çapraz tablo ilişkileri ve hipotezlerin doğrulanma düzeyleri. Dördüncü olarak örneklemin siyasal özelliklerine göre frekans dağılımları ve hipotezlerin doğrulanma düzeyleri, beşinci olarak örneklemin eğitim özelliklerine göre frekans dağılımı, çapraz tablo ilişkileri ve hipotezlerin doğrulanma düzeyleri; altıncı olarak sivil toplum kuruluşları, siyasal partiler, cemaat ve tarikat temsilcileriyle yapılan mülakatların değerlendirilmesi yapılmıştır.Altıncı bölümde ise, değerlendirme ve sonuç kısmına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study, which has held on conceptual and field searches, consists of six parts.Firstly, the concepts of mass and mass society, media, manipulation, politics, political communication, political socialization, political participation, propaganda, public opinion and, and democracy have been handled and investigated.At the second part, the conceptual frame of the search has been covered, discussed and, evaluated under eight sub-heads. The sub-heads can respectively be counted as; the effect resarches of mass communication tools, the factors that affect the choice of voter behaviours and, the voter behaviour approaches like sociological approach, psychological approach and, rational preference approach. Besides, mass communication tools and, agenda setting mass communication tools and, taciturnity helix, mass communication tools and dependence, mass communication tools and politic competence relationship and, the effects of mass communication tools on voter behaviours are also discussed and considered.At the third part, the general informations related with Sivas city like as, history, geographic and demographic structures, education, culture and turism, economic structure, and, development level have been placed.At the fourth part, the research methodology has been handled and written under five sub-heads ? the subject of the research, the purpose and the importance of the research, method of the research and data collecting techniques, the scope of the research and universe and sample. Then, the hyphotheses of the research, the limitations of the research and the keywords are placed. The keywords are public opinion, media, manipulation, mass and mass society, politics, political communication, political socialization, propaganda and, democracy.At the fifth part, the analysis of research findings have been covered and assessed under six sub-heads which can be stated as (1) the frequency distribution of sample?s demographics and, the relations of cross-table and the situations of hypotheses confirmation, (2) the frequency distribution of sample?s socio-economics features and, the relations of cross-table and the situations of hypotheses confirmation, (3) the frequency distribution of sample?s socio-cultural features and, the relations of cross-table and the situations of hypotheses confirmation, (4) the frequency distribution of sample?s political features and, the relations of cross-table and the situations of hypotheses confirmation, (5) the frequency distribution of sample?s educational features and, the relations of cross-table and the situations of hypotheses confirmation and, (6) the assesments of the oral interviews with the representatives of non-govermental organizations, political parties and communities and tariqah.And lastly, at the sixth part, discussion and conclusion parts have been placed.