Eğitim müziğinde bilgisayar teknolojisinin kullanımı ve gitar eşlikli okul şarkıları(cd)
The use of computer technology in music education and school guitar songs
  1. Tez No: 263599
  2. Yazar: ZÜLFİKAR SEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HİLMİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma okul şarkılarının gitar ile eşliklenmesine yöneliktir. ve bu çalışmanın bilgisayar ortamına nasıl aktarılacağı konusu üzerine yapılandırılmıştır. Okul şarkılarının gitar eşliği ile ilgili daha önce benzer araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırma, çalışılan diğer eşlik yöntemleri ile benzerlik göstermektedir ama bu çalışmanın eşlikleri bilgisayar ortamına aktarılırılırken kayıt ve düzenleme teknikleri hakkında bilgiler de içermektedir. Seçilen okul şarkılarının gitar eşlikleri armoni kurallarına göre düzenlenmiş, parçanın ritmik yapısına uygun eşlik yapğılmıştır. Belirlenen armoniler düzenleme tekniklerine uygun olarak kayıt edilmiştir. Okul şarkılarının seçimin de yerli bestecilerden, yabancı bestecilerden ve okula uygun türkülerden örnek alınmıştır.Bilgisayar teknolojisi konusu genel anlamda geniş bir konu olduğundan midi, müzik programlarından Cubase SX 3 ve kullanımı konusunda bilgiler içermektedir. Burada anlatılan proğram diğer müzik programları ile kullanım açısından benzerlik göstermektedir. Kayıt etme tekniği de aynı şekilde olduğundan sadece Cubase SX 3 proğramı anlatılmıştır.Araştırmanın sonucunda seçilen okul şarkıları müzik ve kayıt teknolojisi konularından yararlanılarak kayıt edilmiştir. Bu kayıtlar gitar eşlikli ve ayrıca düzenlemeli olarak kayda alınmıştır. Okul şarkılarının günümüz müziğine uyarlanarak tek enstrümanla değil değişik ses ve çalgılarla birlikte seslendirilmesi gerçekleştirilmiştir.Anahtar SözcüklerEğitim Müziği, Bilgisayar Teknolojisi, Okul Şarkıları, Gitar
Özet (Çeviri)
This work is about school songs with guitar accompaniment and configures how the work will be transferred to a computer. Similar works about school songs with guitar accompaniment have been studied before. This work corresponds to other accompaniment methods, however, the accompaniments of the work also include the information of record and arrangement techniques while being transferred to the computer. Chosen school songs with guitar accompaniments have been arranged according to harmony rules and the accompaniment suitable for the song's rhythmic origin has been designated. The designated harmonies have been recorded in conformity with the arrangement techniques. School songs have been chosen among native and foreign composers and proper folksongs.As the technology of computer is a broad area,“midi”includes information about Cubase SX3 from the music programmes and its usage. The program told about here shows similarities with the other music programmes in terms of usage. As it has the technique of recording equally, only the Cubate Program is told about.In the end of the research, the chosen school songs have been recorded by benefiting from the technologies of music and record. These records have been recorded with guitar accompaniment and in an arranged way. School songs have been vocalized with different sounds and instruments rather than only one instrument by adapting them to the contemprorary music.Key WordsMusic Education, Computer Technology, Scholl Songs, Guitar