Türkiye'de siyasi partilerin programlarında kentleşme politikaları (1923-2002)
Urbanization policies in political parties programs in Turkey(1923-2002)
  1. Tez No: 263612
  2. Yazar: SALİH ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENSAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzün önemli gelişmelerinden biri olan kent ve kentleşme, insanın gelişimini etkileyen önemli etkenlerden biridir.Toprağı işlemeyi öğrenerek, kendisini bulunduğu coğrafyaya uygun olarak geliştiren insanoğlu, tarihsel süreç içerisinde bulunduğu coğrafyaya da uyum sağlamıştır. Uzmanlaşma ve işbölümüne yönelik olarak sürecin ilerlemesi ile yerleşim alanları çevresel faktörlere göre düzenlenmiş ve ilk yerleşik hayat başlamıştır. Böylece ilk kentsel hareketler toplulukları ekonomik, siyasal ve sosyal alanda bir araya getirerek ilk örgütsel yapıları ortaya çıkarmıştır.Bu şekildeki örgütleniş biçimi ilk kentlerin doğmasını sağlamıştır. Sermaye birikimi ile Batı'da ilk kentleşme olgusu ortaya çıkmıştır. Türkiye'de Cumhuriyet sonrası oluşturulan siyasal, toplumsal ve ekonomik düzenlemeler kentsel hareketliliği beraberinde getirmiştir. 1950'li yıllara kadar belirli hazırlıkları yapılan değişim ve gelişim hareketleri, zamanla kent yaşamını ve uygulanan politikaları farklılaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
Urban and urbanization as today?s important facts, are one of the major factor in human development.Cultvation itself has learned that humanity can develop according to geography, historical geography in the process where integration has also for specialization and division of labor settlements with the progress of the process is organized by environmental factors, and first settled life began. Urban communities, so the first movement of economic, political and social fields by bringing in an initial organizational structure was revealed.In this way has enabled the organization to shape the emergence of the city. Capital accumulation and urbanization in the West, the first cases emerged. After the Repuclic of Turkey was created in the Political, social and economic arrangements has brought urban mobility. Until the 1950s, made certain preparations for change and development movement, timing and implementation of urban life has made the policy differently.