Türk siyasal partilerinin programlarında çevre yaklaşımı
The View on environment of political parties in Turkey
  1. Tez No: 87572
  2. Yazar: HÜSEYİN OZAN ÜLKÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET 20. Yüzyılın ikinci yansından itibaren çevre dünyada en çok tartışılan konulardan biri olmuştur. Türkiye'de ise gecikmeli olarak çevre 1980'lerden itibaren ilk defa doğrudan yasal düzenlemelere girmiş ve kamuoyunda tartı şılmaya başlanmıştır. Türkiye'de partilerin çevre politikalara oluşturmaları halkın zorlama sıyla olmamıştır. Partilerin çevreye ilgi göstermesi kanunun anayasa ve yasal düzenlemelere girmesi ve aydınların zorlamalarıyla olmuştur. Bu durum par tilerin çevreci hareketi tabam olmayan bir hareket olarak görmelerine yol aç mış ve çevre konusunda tutarlı olmalarını engellemiştir. Yine toplumdan çevre konusunda siyasi partilere ve siyasilere büyük bir baskı gelmemesi siyasi par tilerin çevre ile ilgili gelişmeleri küçümsemelerine ve konuya gerçekçi bir şe kilde yaklaşmasına engel olmuştur. 1980 öncesi tüm toplum ve partiler önceliği kalkınmaya vermişlerdir. Bu konuda partiler arasında herhangi bir görüş ve düşünce ayrılığı yoktur. 1980 sonrası kurulan partilerin büyük kısmı programlarında çevreye yer vermişlerdir. Bu bakımdan bu dönemde kurulan siyasal partiler arasında ide olojik bir ayrım yoktur. Bu dönemde merkez sağ partilerinin hemen hepsi kalkınma ve çevre i- kilemine düşmüşlerdir. Ülkenin kalkınma ihtiyacından bahsetmiş ve çevre ko rum faaliyetlerini kalkınmayı engelleyecek boyutlara ulaşmaması gerektiğini belirtmişlerdir. Liberal partiler ise çevre korunması konusunda sivil toplum örgütlerine büyük önem vermişler ve Türkiye'nin bu konuda uluslar arası öncü bir rol üstlenmesini önermişlerdir. Merkez sol partiler ise çevreye programlarında geniş bir şekilde yer vermişler ve konunun yasalarda ayrıntılı bir şekilde düzenleneceğini 73vaadetmişlerdir. Radikal sol partilerin hepsi çevre sorunlarının mevcut kapitalist düzen den kaynaklandığını ve çözüm için kapitalist düzenin yıkılması gerektiğini belirtmiştir. Türkiye'de çevre ile ilgili olanlar büyük ölçüde kentli öğrenci ve ay dınlardır. Yine Türkiye'de kırsal nüfusun yüksek olması ve ortalama eğitim düzeyinin düşüklüğü de çevre ile ilgili gelişmelerin taban bulmasını engelle mektedir. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY The environment has become one of the most discussed subjects in the world since the middle of the 20th century. The subject of the environment began to be discussed during the 1980's and legal arrangements were moude for the first time. However this was much later than the rest ef Europe. The forming of the environmental plicies of the political parties in Turkey didn't occur from pressure form the public. The parties showing interest in the environment starterd with the constitutional and legal arrangements of the law and pressure form intellectuals. This situation has caused the parties to see the movement as an unpopular policy with the general public and has prevented them to be coherent in the environmental matter. Still, preat pressure dosen't come from society to the political parties anda politicians on the environmental matter, which has caused the political paties to underestimate the developments regarding the environment and has prevented them approach the topic in a realistic way. Before 1980 all of the political parties and societies gave prority to the development of the country. In this matter, there wasn't any idea or opinion differences among the political parties. The parties which were established after 1980, mentioned quite a lot about the environment in their party programmes. From this point of wiew, there wasn't an ideological segregation among the political parties. In this period, almost every center-right party was faced with the di- 75lemma of whether to develop the country or protect the environment. They mentioned the need of the country's development and pointed out that the environmental preservation activities should not reach the dimension of preventing the development. On the other hand, the liberal parties gave great importance to the civil organizations for protecting the environment and proposed that Turkey should take a primary role in this area around the world. The central leftist parties mentioned the environment quite a lot in their party programmes and promised that legislation would be arranged in a detailed way. All of the radical leftist parties stated that the environment problems were caused by the current capitalist order and emphasized that the capitalist order should be demolished to solve these problems. In Turkey, most of the people who are dealing with environmental issues are intellectuals and students who live in big cities. Still, Turkey's rural population is high and the average education level is low. It has been prevented finding base for the developments related to the environment. 76 V- '“lM*«isiti ”“”“”