Türkiye'de 1980 sonrası mecliste temsil edilen siyasi partilerin programlarında sektörel rekabet stratejileri
Industrial competitiveness strategies in political parties programs presented in Turkey after 1980
- Tez No: 321938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT BOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada siyasi parti programlarında yer alan sanayi, tarım ve turizm sektörleri ile ilgili politikalar rekabet stratejileri bağlamında incelenerek partilerin sektörlerde kullanmayı hedefledikleri rekabet stratejileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde strateji, stratejik yönetim ve rekabet stratejileri konuları ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde siyaset, siyasi partiler ve parti programları hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Son bölümde ise parti programlarında yer alan sanayi, tarım ve turizm sektörleri ile ilgili politikalar verilerek bu politikalar rekabet stratejileri bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; competitive strategies tried to determine to use in industry of parties linked with policies in industry, agriculture and tourism in political parties programs. Work consists of three parts. In the first part strategy, strategic management and competitive strategy provides information about specific topics. In the second part of politics, political parties and party programs are given general information about. In the last section in the party programs, industry, agriculture and tourism sectors, and providing relevant policies, these policies are evaluated in the context of competitive strategies.