Sivas ili örneği'nde kaynaştırma eğitimi
Case study of inclusion in Sivas province
  1. Tez No: 263625
  2. Yazar: BETÜL GÜLDÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER CİRHİNLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı Sivas ili kaynaştırma eğitimi veren merkez ilköğretim okullarında kaynaştırmaya tabi tutulan öğrencilerin öğretmenleri ve anne-babalarının kaynaştırma eğitimi hakkındaki görüşlerini almaktır. Araştırma kapsamına 12 ilköğretim okulunda görev yapan 68 sınıf öğretmeninin ve bu öğretmenlerin kaynaştırma öğrencilerinin 64 anne-babasının görüşleri alınmıştır. Araştırmada 22 kadın, 46 erkek öğretmeninin; 45 anne ve 19 babanın oluşturduğu katılımcı bulunmaktadır. Araştırmada 38 sorudan oluşan Öğretmen Anket formu ve 32 sorudan oluşan Veli Anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizi `SPSS 15.0 For Windows' paket programı kullanılarak bilgisayarda değerlendirilmiştir.Engelli çocukların engeli olmayan çocuklarla aynı sınıf içinde bütünleştirilmesi kaynaştırma eğitimi ile mümkün olmaktadır. Anket sonuçlarına göre ülkemizde kaynaştırma uygulamasının aileler ve öğretmenler tarafından tam olarak anlaşılamadığı ortaya çıkmıştır. Kaynaştırma uygulamasının tam olarak anlaşılamaması ve amacına ulaşamamasın en temel nedeni kaynaştırma eğitimi uygulamasında birtakım eksikliklerin var olmasındandır. Ayrıca elde edilen bulgular kaynaştırma uygulamasına yönelik bazı önerilerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study provide educational mainstreaming of Sivas in central primary school teachers and students are subject to socialize their parents to get their views on educational mainstreaming. In the study, 12 primary schools served by 68 classroom teachers and students of these teachers to integrate the views of 64 parents were taken. Study, 22 female, 46 male teachers, there are 45 mothers and 19 fathers. The study consisted of 38 questions of the teacher questionnaire and parent questionnaire consisting of 32 questions was used. Data analysis' SPSS 15.0 For Windows "software package was evaluated using a computer.Disabled children within the same class with children without disability mainstreaming integration is possible with education. According to the survey results with implementation of mainstreaming in our country and can not be fully understood by teachers has emerged. Mainstreaming and the application can not be fully understood because the basic aim of reaching application integration training is because there are some shortcomings.The findings are also some suggestions for implementation of mainstreaming has led to the emergence.