Avrupa Birliği ve Türkiye bağlamında ombudsmanlık: Kamunun denetimsizliği ve yolsuzluk
Ombudsmanship in connection to EU and Turkey: Public disorder and corruption
- Tez No: 263624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN ÖZERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ombudsmanlık pozisyonu itibari ile Maasstricht Antlaşması tarafından oluşturulmuştur. AB vatandaşları, iş dünyası ve kurumları veya herhangi bir AB ülkesinde ikamet eden gerçek kişiler ile AB'de kayıtlı olan tüzel kişilerin hakkındaki şikâyetleri soruşturur. Bu soruşturmanın genel konuları kamu düzeni içindeki denetimin sağlanması ve var olan ya da olabilecek açıklıkları tamamlamak maksatlı yapılır ve sonuca vardırılır. Varılan sonuca göre yeni kurallar ve düzenler doğar bu düzenlemelerin tamamı da demokratik olarak yerel yönetimlerce onaylanarak sisteme alınır. Yani Ombudsmanlık Kurumu yerel yönetimlerden en tepeye kadar giden yolda en demokratik şekilde kamu yönetiminin düzenini sağlar. İşte AB ülkeleri bu bilinç içinde yerel yönetimlerde kamu içinde düzen sağlar ve yolsuzluğun önüne geçer.Ombudsmanlık kurumu uygulamaya geçildiğinde de sabit bir sistem ile değil var olacağı ülkenin kendi sosyal ve politik yapısı ile gerçekleştirilir. Bu da hem uygulamada hem de bunu uygulayacak bireyler açısından daha anlaşılır bir sistemi ortaya çıkarmış olacaktır.AB politikalarının içinde var olan bu sistemin bizim ülkemizde uygulanabilirliği araştırıldığında, bu sisteme gerçekten ihtiyacımız olduğu var olan yolsuzluklar ile başa çıkmada etkin olacağı göz ardı edilmemelidir. Bu araştırma da bu kurumun varlığını anlatmak ve ülkemizde uygulanabilirliğini araştırmak için ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ombudsmanship as a status was formed by the Maastricht treaty as the institution that investigates any claims regarding citizens, business world and institutions of EU or any real persons resident in or legal entities registered with a member stateThese investigations are mainly done for the general purpose of establishing authority in social order and filling any existing or future possible gaps by reaching to a result. These results then, after being democratically approved by local governments, provide guidelines for new rules and regulations. That is, the institution of Ombusdmanship establishes the public order most democratically from a local government to the top levels of governments in the chain. This is the EU awareness with which public order is successfully established and corruption is prevented in local governments.In realization or application of Ombudsmanship, there isn?t any fixed system used; social and political structures of relevant countries are also considered which helps creation of most effective and understandable system for both implementation of the system and for the people who implement it.When we search the possibility of adopting this system already instated in the EU politics, we shouldn?t disregard the effectiveness of such system as it would benefit us in our own struggle with prevention of corruption. This research tends to explain the nature of this very institution and possibility of its application in our country.KEY WORD: Corruption, Ombudsman, The public check, European Union