İlköğretim II.kademe öğrenci korkuları:akademik başarıya etkisi
Phobia of second level primary school student: affect on the academic achievement
  1. Tez No: 209326
  2. Yazar: BURHAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Bu arastırma ile lkögretim II. Kademede ögretim gören ögrencilerin yasamıs oldukları korkuları tespit ederek bu korkuların ögrencilerin akademik basarıları üzerine olan etkilerini tespit etmek amaçlanmıstır. Bu arastırmadan elde edilecek sonuçlara bakarak, ögrencilerle birebir etkilesim halinde olan ögretmenlerin ögrencilerine karsı davranıslarında nelere dikkat etmesi konusunda bir fikir sahibi olabilmeleri bakımından önemlidir. Arastırma betimsel yöntemlerden ?Okul Survey? yöntemi kullanılarak gerçeklestirilmistir. Arastırmanın evrenini; Milli Egitim Bakanlıgına baglı lkögretim II. Kademeye (6.7.ve 8. Sınıf) devam eden ögrencilerden olusmustur. Arastırmanın örneklemini; Adana, Denizli, Malatya, Nigde, Trabzon, Kırklareli ve Sanlıurfa'da Milli Egitim Bakanlıgına baglı lkögretim Okulları II. Kademede egitim ögretim gören ögrencilerinden oranlı küme örnekleme yöntemiyle seçilen 1140 kisi olusturmustur. Bu arastırmada veriler 2 ölçek yardımıyla toplanmıstır. Kisisel Bilgi Formu(KBF), Korku Alanları ve Korku Düzeyleri Belirleme Ölçegi uygulanmıstır. Bagımlı degiskenler ile bagımsız degiskenler arasındaki iliskiyi tespit etmede SPSS for Windows 10.00 paket programı kullanılmıstır. ki degiskene göre olusan tabloların sütun kenar toplamı üzerinden yüzde degerlerini aynı tablolarda görmek ve degerlendirme yapmak için Crosstabs (çapraz tablo) uygulanmıstır. Ayrıca sorulara verilen cevaplar ile cevaplayanların kisisel özellikleri arasında iliski olup olmadıgını test etmek için Chi- Square Test (Kay-Kare Testi) uygulanmıstır. Arastırma sonucunda asagıdaki bulgular elde edilmistir; 1. lkögretim II. Kademe ögrencilerinin korku alanları ve korku düzeylerine bakıldıgı zaman hayvanlardan kaynaklanan korkular, kendinden kaynaklanan korkular, gelecekle ilgili korkular ve sosyal korkular olmak üzere dört farklı korku grubuna sahip oldukları görülmektedir. 2. lkögretim II.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to determine the phobia of second level primary school students and to find out the effects of the phobia on the academic achievement of those students. It is important in the research to lead the teachers who are in a close communication with children to have an idea on what they are to pay attention in their behaviours to the students. The research is carried out by the school-survey method. The population of the research is consisting of second level primary school students (6th, 7th, 8th) of National Education Ministry. Sampling distribution of the population is formed with portional group exemplification method with a total number of 1140 second level primary school students from Adana, Denizli, Malatya, Nigde, Trabzon, Kırklareli, and Sanlıurfa cities. The data has been collected with two scales; ?Personal Information Form? and ?Phobia Areas and Phobia Level Determination Scale?. The relation between the dependent and independent variables has been analyzed by SPSS for Windows 10.00 packet program. Cross tabs are used to see the percentage values of column side sums over the variable tables on the same table. Besides Chi-square test is used to test whether there is a relation between answers to the questions and personality of the answerers. The results (findings) of the study are listed below: 1. When the phobia areas and phobia level of the students are analyzed, it is seen that there are four categories which are animal-based, self-based, future-based and social phobias. 2.