İki taraflı piyasa ve Türkiye' de kredi kartları piyasası
- Tez No: 263672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DONDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son on yılda yapılan çalışmalarla genişleyen bir literatüre sahip olan iki taraflı piyasalar kavramı, yazılım platformlarından iş bulma platformlarına ve dergilerin ilan sayfalarına kadar birçok piyasayı içine alır. Kredi kartları endüstrisi de, belli bir platformda birbirlerine karşılıklı ağ dışsallığı sağlayaran iki ayrı kullanıcının oluşturduğu iki taraflı piyasa kavramının içindedir. İki taraflı piyasalar birkaç tipte incelenebilir. Sadece bir platform kullanmayı tercih eden ajanların olduğu modele single-homing, birkaç platform kullanmayı tercih eden ajanların olduğu modele ise multi-homing denir. Kredi kartları endüstrisindeki modeller, bu piyasanın multi-homing modelleri içinde sayılabilir. Bankalar platform sayılırken, tacirler ve tüketiciler son kullanıcılardır. MasterCard ve Visa gibi kart sağlayıcıları da kart ağı olarak hizmet sağlayan birimlerdir. Kart ağları sistem gelişimi sağlarlar ve tüketici ve tacirlerin bankaları ile çalışırlar. Kredi kartları piyasası incelenirken tacirler, tüketiciler, acquirer (tacirin bankası), issuer (tüketicinin bankası) ve kart ağları model içine alınır. Kart talep ve arzı göz önüne alınarak piyasanın dengede olduğu durumda model kurulur ve değişim ücreti maksimiyazyonu yapılarak kart ağı karı ve tüketici artığı bulunabilir. Türkiye' deki kredi kartları piyasasında bankaların yarattığı ağlar öne çıkmaktadır. Tacirin bankası ve tüketicinin bankası bu sitemde aynıdır. Bankalar yarattıkları kredi kartı markasıyla bir ağ oluşturmuş ve diğer bankalarla iş birliğine giderek bu ağı genişletmişlerdir. Bu Türkiye' ye özel kredi kartı platformları birbirleri ile rekabet halindedir.
Özet (Çeviri)
Two-sided markets conseption, enlarge in last ten years, contains many markets like; software platforms, employment agencies, information services and operating systems that provide to work computer programs. Two different users that provide network externalities one another in a certain platform in two-sided markets and credit card industry is included in conseption too. Two-sided markets can be analysed with a few types. When an agent chooses to use only one platform, it has become common to say the model is single-homing, when an agent uses several platforms, the model is multi-homing. The models in credit card industry, can be said in multi-homing models. The banks are platforms, merchants and consumers are end users. Card providers like MasterCard and Visa are kard networks that provide services. While credit card markets are analysed, merchants, consumers, aquirers (bank of merchants), isuuers (bank of consumers) and card networks are included in model. Model, consideration of card demand and supply, set in market balance and with interchange fee maximization, card network profit and consumer surplus can be found. In Turkey credit card market, there are private networks which are created by banks. In this system acquirer and issuer is the same bank. Banks form a network with their credit card label and they make cooperations with other banks and develop this network. These private platforms compete with each other.