Arvo Pärt ve ?Fratres? Adlı Eser Üzerinden Tintinnabuli Stilinin İncelenmesi
A Thesis About Arvo Pärt And Tintinnabuli Style Upon ?Fratres?
  1. Tez No: 263683
  2. Yazar: BARIŞ KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. EYLEM ARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Estonya'lı besteci Arvo Pärt'in, 1977 yılında ?eski ya da yeni çalgı topluluğu? için bestelediği Fratres adlı eserinin ışığında, yarattığı bestecilik stili olan ?tintinnabuli? incelenmektedir. İlk olarak Pärt'in yaşamına, bestecilik dönemlerine ve eserlerine değinilirken daha sonra Pärt'in müziğiyle ilişkilendirilen akımlar ve kavramlar sorgulanmaktadır. Tintinnabuli stili incelenirken, Pärt'in yaratım sürecindeki esin kaynakları olan çan sesleri, dini müzikler ve çoksesliliğin ilk dönemleri üzerinde de durulmaktadır. Fratres adlı eser, çalışmanın ana konusu olarak ele alınırken, Pärt tarafından 1980 yılında yapılan keman-piyano düzenlemesi kapsamlı olarak analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Estonian composer Arvo Pärt?s composing style called ?tintinnabuli? which was created by the composer himself, is examined in the light of Fratres which was composed for ?early or modern instruments? in 1977. Initially, Pärt?s life, composing periods and compositions, and then, trends and concepts which is associated with Pärt?s music are mentioned. While tintinnabuli style is examined, sound of bells, religious music and the early periods of poliphony that have become the sources of inspiration for the composer?s creation process is also mentioned. As the main subject of the thesis, Fratres (violin-piano version arranged by Pärt in 1980) is analyzed.