Retina ven tıkanıklıkları etyolojisi ve tedavi sonuçlarımız
To evaluate the etiology and treatment results of retinal vein occlusion
- Tez No: 298943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÇAÇA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Retina ven tıkanıklığı hastalarımızda etyoloji ve tedavi sonuçlarımızın değerlendirilmesi.GEREÇ VE YÖNTEM: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Kliniğine 2006- 2010 tarihleri arasında RVT tanısıyla başvuran 138 hastanın 138 gözü incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, sistemik hastalık, oküler hastalık, tutulan göz, tutlum tipi, ilk başvuru süresi, başvuru görme keskinliği, son vizit görme keskinliği, başvuru göz tansiyonu, son vizit göz tansiyonu, takip süresi, uygulanan tedavi (intravitral Bevacizumab enjeksiyon, fokal-grid lazer) değerlendirildi. Hastalar optik koherans tomografisi, fundus fluoresin anjiyografi, biyomikroskopik fundus muayenesi, düzeltilmiş görme keskinliğinin Snellen eşeli ile değerlendirildi. Kronik maküla ödemi olan hastara Bevacizumab ve/veya grid laser fotokuagulasyon uygulandı. Lazer fotokoagulasyon iskemik tip SRVT'li hastalara panretinal laser fotokuagulasyon şeklinde uygulandı. İskemik tip RVDT'li hastalara geniş nonperfüze sahalara ve neovaskülarizasyon gelişen sahalara dağınık tarzda fokal laser fotokoagülasyon uygulandı. Bu çalışmada RVT etiyopatogenezi, intravitreal Bevacizumab ve lazer fotokoagulasyon tedavilerinin karşılaştırılması ve etkinlikleri, görme keskinliği ve OCT ile ölçülen fovea kalınlık değişiklikleri ve hastalığın klinik seyri değerlendirildi.BULGULAR: Hastalarımızın 73'ü kadın, 65'i erkek idi. Çalışmamızdaki 138 gözün 21'inde santral retinal ven tıkanıklığı, 17'sinde alt temporal ven dal tıkanıklığı ve 98'i üst temporal ven dal tıkanıklığı ve 2'sinde hemisantral ven tıkanıklığı mevcut idi. Hastaların 71'inde sağ gözünde, 67'sinde sol gözünde RVT mevcuttu. Hastaların yaş ortalamaları 58.9 yıl idi. Teşhis ile ilk başvuru arasında geçen süre ortalama 5.5 hafta idi. Hastaların ortalama takip süreleri 5.94 ay idi. Olguların 23'ünde (% 16.6) tip II diabetes mellitus, 94'de (% 68.1) hipertansiyon, 15'de (% 10.8) kardiyovasküler hastalık, 4'ünde (% 2.9) astım ve 18'inde (% 13) hiperlipidemi hastalığı öyküsü vardı. Olguların 7'sinde Glokom, 12'inde DRP, 5'inde SMD mevcuttu. Olgulardan 42'ine Bevacizumab intravitreal enjeksiyon, 5'ine grid laser fotokoagulasyon, 10'nuna Bevacizumab+grid laser, 5'ine grid+fokal laser, 26'ına fokal+panretinal laser fotokoagulasyon ve 50'sine herhangi bir tedavi yapılmadan takip edildi. Tedavi uygulanan olgular ve tedavisiz takip edilen hastalarda ilk ve son vizit GK değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p < 0.05). Grid+Fokal laser veya Fokal+panretinal laser hastalarda ilk ve son vizit GK değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p > 0.05). Bütün tedavi gruplarında veya tedavisiz takip edilen hastardaki ilk ve son vizit SFK değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p < 0.05). Çalışmamızdaki grid LFK uygulanan olguların % 60'ı, intravitreal Bevacizumab uygulanan olguların % 57'si ve tedavisiz takip edilen olguların % 48'inde GK artışı olmuştur. Tüm gruplarda SFK azalma, GK artma saptandı, ancak SFK'daki azalma ile GK'daki artış arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı.SONUÇ: Retinal ven tıkanıklıklarının tedavisinde argon lazer FK ve intravitreal Bevacizumab enjeksiyonu olgularda hem anatomik hem de fonksiyonel başarı üzerine olumlu etkiler yapmaktadır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Retinal ven tıkanıklıkları, Risk faktörleri, Maküler ödem, Lazer fotokoagülasyon, Anti-Vasküler endotelyal growth faktör, Görme prognozu
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate the etiology and treatment results of retinal vein occlusion patients.MATERİAL AND METHODS: One hundred and thirty eight eyes of 138 patients who were examined diagnosis of with RVO at Dicle University Medical Faculty Eye Clinic between 2006 - 2010. The age, gender, systemic disease, ocular disease, affected eye, type of involvement, the first application period, the application of visual acuity and final visit, visual acuity, eye pressure application, the last visit, eye pressure, follow-up period, treatment (Intravitreal Bevacizumab injection, focal-grid laser) were evaluated. Patients were examined by optical coherence tomography, fundus flourescein angiography, biomicroscopic fundus examination, corrected visual acuity was assessed with the Snellen chart. Patients with chronic macular edema intravitreal Bevacizumab and / or grid laser photocoagulation was performed . Panretinal laser photocoagulation was performed to ischemic type RVO patients. Patients with ischemic type RVO focal laser photocoagulation was applied to widesperad non-perfusion areas and neovascularization areas. In this study the etiopathogenesis of RVO, laser photocoagulation and intravitreal Bevacizumab treatments and their effectiveness were compared and visual acuity and foveal thickness measured with OCT changes and clinical course of disease were assessedRESULTS: Seventy three of patienst were female and 65 of them were male. Our study, 21 out of 138 eyes with central retinal vein occlusion, branch retinal vein occlusion in 17 and 98 in the lower temporal and upper temporal branch vein occlusion was present in 2 hemicentral vein occlusion. Seventy one patients had RVO in the right ey and 67 had in the left eye. The median age was 58.9 years. The time between diagnosis and the first application was an average of 5.5 weeks. The mean follow-up period was 5.94 months. In 23 cases (16.6%) with type II diabetes mellitus, stand at 94 (68.1%), hypertension in 15 (10.8%), cardiovascular disease, in 4 (2.9%) asthma, and 18 patients (13%), hyperlipidemia disease had a history. Seven cases had glaucoma, 12 had DRP and 5 had ARMD. Fourty-two patients were performed with intravitreal injection of Bevacizumab, 5 patients underwent grid laser photocoagulation, 10 patients underwent Bevacizumab + grid laser photocoagulation, 5 patients underwent focal laser + grid laser, 26 patients underwent grid+panretinal laser photocoagulation and 50 patients were followed without any treatment. The treatments patients and untreated patients were followed between the first and last visit and there was a statistically significant difference (p 0.05).