1 haziran 2005 sonrası hayata geçirilen yasal düzenlemelerin terörle mücadeleye etkisi terörle hukuksal alanda mücadelede gelinen son durum Soruşturma Hukukunda Hatay örneği
The effects of implementations of the legal regulations made after 1 th of june 2005 to fighting terrorism ? the final position of fighting terrorism in legal area Hatay model in Prosecution Law
- Tez No: 263688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. OZAN ERÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnsanlar bir arada yaşamanın gereği olarak devleti oluşturmuşlardır. Devlet çatısı altında yaşayan insanların belirli kurallara uyma yükümlülüğü bulunmaktadır. Polis toplumda bu kuralların uygulanmasını sağlamakla görevli zorlayıcı güçtür. Polisin sahip olduğu kanunu uygulama otoritesi kendine ait olmayıp, toplumun gücüdür. Dolayısıyla polisin, toplumun gücünü yine toplumun düzenini sağlamak amacıyla kullanması bir çelişki doğurmamaktadır. Aksine polisin bu gücü nihai olarak insan ve toplum yararına, insana yaraşır bir biçimde kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. 1 Haziran 2005 tarihinde ülkemizde bazı temel yasalar değişmiştir. İlkin bu değişiklikler tepkiyle karşılanmış ve kriminal anlamda bir suç patlaması yaşanacağı varsayılmıştır. Türkiye'de belirli suç türlerinin artış kaydettiği bir gerçektir. Fakat bunun nedenleri arasında yasal etkenlerin yeri tartışmalıdır. Bu yasal değişiklikler yeni bir güvenlik ve adalet sisteminin habercisidirler. Aynı zamanda bu değişimler polisi yapısal ve pratik açıdan değişmeye zorlamıştır. Bu süreçte ayrıca suçla mücadele ederken başarı ölçütüne etik değerler eklendiği yeni bir konsept geliştirilmiştir. Suçla mücadelede önemli bir yer tutup kanunların etki sahası dışında kalan değerler bu süreçte etkin hale gelmiştir. Bu değişim ve dönüşüm sürecini önemli kılan, bir dış etkenden bağımsız içsel dinamiklerle fark edilip hayata geçirilmesidir. Bu çalışmada temel olarak; kaynak taraması yöntemi kullanılmış, kurumsal istatistik bilgileriyle de desteklenmiştir. Çalışmada kısaca şu sonuçlara varılmıştır: Devlet suçla mücadeleyi etkin, gerektiğinde esnek fakat her durumda etik ölçülerde yerine getirmelidir.Anahtar Kelimeler : İnsan Hakları Hukuku, Güvenlik Yönetimi, Proaktif Polislik
Özet (Çeviri)
The state was founded by people as a necesity of living together. And people living in state-mandated, have to obey certain rules. In society, police is the main law enforcement force for these rules in order to perform. The authority of law enforcement that police has, stems from society, not from itself. That?s why it?s not a dilemma for police to use public authority for public order. On the contrary, the power that police has, mainly has to be used to good account of human being and society. On 1st of June, 2005, for some fundamental laws certain changes were amended. Initially, these changes were reacted and it was assumed that there would be a crime boom. In Turkey, the increase of certain types of crime is an obvious fact. Nevertheless, to accept as a reason, legal factors have a controversial situation. The legislative changes are preview of a new security and justice system. With that changes, police is forced to be changed in structural and practical terms. In that process, a new concept is developed regarding ethical values in the name of success. The value taking an important part in fighting against crime -but not having a lawful side- are activated in the process. The thing that attributes importance to this changing and transformation process is, being brought into action by noticing internal dynamics, instead external ones. In this study literature review method is mainly used and it is also reinforced by institutional statistical information. It is come to conclusion that; government should fight against crime effectively and flexibly when necessary, but in every case, ethical values should be regarded.Keywords : Human Rights Law, Security Management, Proactive Policing