İşfikri bulma yöntemleri üzerinde kişiliğin ve karar verme tarzlarının etkisi: Isparta ve Burdur illerindeki girişimciler üzerinde bir araştırma
The effects of personality and decision making style on business idea inventing methods: a research on entrepreneurs in Isparta and Burdur
  1. Tez No: 263724
  2. Yazar: BURCU ÖZKARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT ÖZDAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Küreselleşmeyle birlikte ekonomik sınırların ortadan kalkmasıyla, sürekli değişen rekabet koşullarının olduğu günümüz pazarında artık piyasaya yön verenler girişimcilerdir. Bir yandan ülke kaynaklarını etkin ve verimli bir şekilde kullanımını sağlayıp, diğer yandan istihdam yaratarak ekonomiye hareket kazandıran, iş fikirlerine bir girişim olarak kurup, bu girişimleri zamanla geliştirerek dünya şirketlerini oluşturan girişimcilerin önemi gün geçtikçe daha çok ortaya çıkmaktadır. Bu durumda işletmelerin sürekliliği için değişim şarttır.Bir girişimin başlatılması için girişimcinin bu yeniliği gerçekleştirmesini engelleyen durumların üstesinden gelerek yakaladığı fırsatı değerlendirmesi ve geliştirmesi gerekmektedir. Girişimci kişi fırsatları gözleyen ve onları ele geçirdiğinde her türlü riski alarak gerçekleştirmeye çalışan kişidir. Bu noktada bizi girişimcilikle ilgili bir soru karşılamaktadır; girişimci iş kurmaya karar verirken iş fikrini nasıl bulmalıdır? Bir iş fikri bulmak ve uygulamak girişimciliğin ilk adımıdır. İş fikri bulabilmenin birkaç yolu mevcuttur. İş fikri bulma konusunda önemli olan hususlardan biri de iş fikri kaynaklarının neler olduğudur. Bu, girişimciye iş fikri bulma konusunda önemli bir yardımcı olabilir.İş fikri bulma aşaması iki şekilde olabilir. İlki amaçlanan düzeyde olması ve ikincisi ise gerçekleşen düzeyde olmasıdır. Amaçlanan düzeyde olması girişimciliğin iş fikri bulma aşamasının bilinçli bir eylem olarak gerçekleştirilmesi demektir. Gerçekleşen düzeyde olması demek ise, girişimcilikte iş fikri aşamasının mutlaka olması ama bu aşamanın bilinçli bir şekilde yönlendirilememesi demektir. İdeal olan girişimcilerin iş fikri bulurken iş fikri bulma yöntemlerini bilmesi ve bu yöntemlerin gerekli olduğu alanlarda kullanabilmesidir. Böylelikle hem bireysel hem toplumsal kaynaklarımız etkin olarak kullanılabilecek ve tam kapasiteyle istihdama katılabilecektir. Bu noktada, girişimcinin kişilik ve karar verme tarzı, iş fikri bulmasını etkileyecek, bu doğrultuda iş fikri bulacaktır.
Özet (Çeviri)
Through globalization and the disappearance of economic boundaries, in today?s market where competition conditions are changing constantly, those who run the market are now enterprisers. The importance of enterprisers come to the fore everyday since they use country?s resources efficiently, give economy new movements by creating employment, establish business ideas as an enterprise and, by improving these enterprises in time, they form the bases of World companies. In this case, change is a must for the permanence of managementsIn order to start an enterprise, an enterpriser should conquer the difficulties which may prevent him / her from realizing this innovation and then take the opportunity and improve it. A real enterpriser is somebody who follows opportunities, and when s/he catches them, attempts to realize them by taking every possible risk into consideration. At this point, we are faced with a question regarding `entrepreneurship?: How should an enterpriser decide on a business idea at the point of starting a business? Determining a business idea and putting it into practice is the first step in entrepreneurship. There are several ways to determine a business idea. One of the essential points in determining a business idea is what the resources are for the business idea. This point may be of great help for the enterpriser in determining a business idea.The stage of determining a business idea could be at intended or real levels. Its being at intended levels means that the stage of determining a business idea has been practiced as a conscious action. Its being at real levels means that the stage of determining a business idea is available but has not been organized consciously. What is ideal is that enterprisers should know about the methods of determining a business idea and use them in necessary parts while determining a business idea. In this way, both our individual and communal resources would be used efficiently, and they would be of great contribution to employment. In this point, business idea is affected enterpriser?s personality and style of decision making.