Sosyo-ekonomik ve demografik faktörlerin çevresel sorunların algılanması ve çevre duyarlılığı üzerine etkileri
The effects of socio-economic and demographic factors on perceptions on enviromental problems and enviromental awarness
- Tez No: 263734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT AYTEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalar incelendiğinde çevre sorunlarının ciddiyeti doğa bilimi açısından açık bir şekilde ortaya konmasına rağmen, sorunun çözümüne yönelik bir ilerleme kaydedilmediği hatta sorunun giderek arttığı gözlenmektedir. Bu trendin nedeni olarak ta sorunun insan kaynaklı olması ve bunun ötesinde bireylerin çevre sorunlarına yönelik olarak algılama ve duyarlılık seviyelerindeki farklılıklar gösterilebilir. Sorunun çözümüne yönelik olarak uzun dönemli planlamalar uluslar arası işbirliği ve en önemlisi de bireylerin eğitimi gereklidir. Sosyal bilimler açısından, sorunun ele alınmasında gelecekte ki kara vericiler olmaları ve günümüz çevre eğitim sisteminin doğru olarak belirlenebilmesi için, çevre algılaması konusunda yapılacak çalışmalarda, gençlerin hedef kitle olarak seçilmesi önem taşımaktadır.Bu çalışmada, Süleyman Demirel Üniversitesi'nde öğrenim gören lisans ve yüksek lisans öğrencileri ile yapılan yüz yüze anketler sonucunda, öğrencilerin gerek yerel gerekse küresel düzeydeki çevre sorunlarını algılama ve bu sorunlara yönelik duyarlılık düzeylerinin ölçümü hedeflenmiştir. Ankette öğrencilere yöneltilen farklı senaryolara ilişkin öğrencilerin algılama düzeyleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca öğrencinin çevre sorunlarına karşı duyarlı olup olmamasını etkileyen faktörlerin belirlenmesine yönelik logit modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although, literature on natural sciences show the significance of environmental problems in last decades, there is no improvement on the solution even it gets worsens. It can be argued that the reason for this trend is that the source of the problem is human-being. Further, perception and awareness of people regarding to environment vary significantly. The solution of the problem requires long horizon planning, international cooperation and education of people. In social science studies, determining young people as a target population for environmental studies is crucial. Because they will be policy makers for future and their responses can help to determine right education systemIn this study, using the data obtained from both graduate and undergraduate students from Suleyman Demirel University, it is aimed to determine student perceptions and awareness to environmental problems in both local and global level. In addition, using a logit model, it is aimed to determine the factors that effect environmental awareness