Halka arzın şirketlerin performansı üzerine etkisi ve İMKB'de bir uygulama
Effect on company performance of the public offering and an application in İMKB
- Tez No: 263775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İlk defa halka açılma, isletmeler için yeni bir fon kaynağıdır. Bununla birlikte, halka açılan bir isletme, şeffaf bir konuma geçeceğinden ve eskisine kıyasla, daha sıkı mali ve hukuki denetime sahip olacağından, sorumlulukları artmakta ve buna paralel olarak disiplinin önemi de artmaktadır.Halka arzın başarılı sayılabilmesi için, halka arz sürecinin basarıyla gerçekleştirilmesi ve mali yapının derinlemesine analiz edilerek, iyi bir fiyatlandırma politikası uygulanması gerekmektedir.Bu durumlardan yola çıkılarak, halka ilk defa arz edilen hisse senetlerinin fiyat performansları belirli dönem aralıkları ve önemli örnekler üzerinde incelenmiştir.Yapılan bu incelemelerin sonuçlarında, hisse senetlerinin performansında genel olarak pozitif yönlü bir başlangıç ve pozitif devamlılık olduğunu ortaya konmaktadır.Çalışmanın amacı; İMKB' de 1990 ve 2008 yılları arasında halka ilk defa arz edilen hisse senetlerinin ve özellikle de piyasada yankı uyandıran HALKBANK'ın ilk günkü fiyat performanslarını incelemek ve halka ilk defa arz ile birlikte elde edilen getirinin ve buna bağlı olarak devam eden günlerdeki hareketlerin uyumluluğunun incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Initial public offering is a new source of fund for enterprises. Besides, since an enterprise which has gone public shall become transparent and have a stricter financial and legal supervision compared to the past it shall have more obligations and correspondingly the importance of discipline increases.In order that a public offering is deemed to have been successful, public offering process should be carried out successfully and financial structure should be analyzed in depth and a good pricing policy should be applied.On the base of these situations, price performances of the equities offered to the public for the first time have been analyzed on the base of certain time periods and significant samples.In the results of the analyses conducted, it is put forward that in general there is a positive beginning and a positive continuity in the performance of equities.The objective of the study is to analyze the equities offered to the public for the first time between 1990 and 2008 in the İstanbul Stock Exchange Market (IMKB) and especially the first day price performances of HALKBANK, which created reactions in the market, and the compatibility between the yield obtained with the initial public offering and consequently the movements on the following days.