Hemşehrilerin e-belediye uygulamalarına bakış açısı ve farkındalığı: İzmir Büyükşehir Belediyesi örneği
E-municipal implementation of citizen awareness of perspectives and examples of İzmir Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 263783
  2. Yazar: CANAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UYSAL KERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
21. yüzyıl değişim çağı olarak görülmektedir. Söz konusu değişimin temel nedenlerinden biri bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerdir. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişim, devlet kurumlarını da etkilemektedir. Bu gelişmelere paralel olarak, kamu yönetimleri daha hızlı, daha kolay ve daha az maliyetle çalışan yeni bir yapıya doğru yönelmiştir. Bu yeni yapı elektronik devlet adıyla anılan ?e-devlet? yapısıdır. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki e-devlet dönüşümü, yerel yönetimlerde de sürmektedir. Yerelliğin içeriğinin yeniden belirlendiği günümüzde, belediyeler de e-belediye uygulamalarından yararlanmak istemektedirler.Araştırmanın amacı, belediyelerin internet aracılığıyla sunduğu hizmetler hakkında, kentlilerin farkındalık düzeylerini ortaya koymaktır. Bu amaçla İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sunduğu e-belediye hizmetlerinden hemşehrilerin haberdar olma durumları ve hizmetler hakkında yeterince bilgiye sahip olup olmadıkları ölçülmüştür. Çalışma, e-belediyecilik hizmetleri hakkında kentte yaşayanların farkındalık düzeylerini, İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları ölçeğinde, yüz yüze ve anketle sorgulayan ilk akademik çalışma olması sebebiyle önemlidir. Elde edilen veriler SPSS paket programıyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, ankete katılan hemşerilerin, bilgisayar ve internet kullanım düzeyleri yüksek fakat e-belediye hizmetlerinden haberdar olma düzeyleri düşüktür.
Özet (Çeviri)
21. century as the age difference is seen. One of the main causes of such changes experienced in information and communication technology developments. The rapid development of information and communication technology, public institutions are also affected. In parallel with this development, public administration, faster, easier and less costly work has been directed toward a new structure. The new structure of electronic states known as“e-government”is the structure. E-government transformation of public institutions and organizations, in local government continues. Re-determined the content of local today, municipalities would like to use the e-municipality applications.The aim of the study, the council about its services through the internet, is to reveal the level of awareness of citizens. İzmir Metropolitan Municipality for this purpose provide municipal services of the e-citizen is aware of the situation and whether or not having enough information about services is measured. Work, e-municipality services to their level of awareness about people living in the city, İzmir Metropolitan Municipality-scale, face-to-face questionnaire and the question is important because it is the first academic study. The data obtained were analyzed with SPSS. According to survey results, the surveyed country man, computer and Internet usage levels, but be aware of e-municipality services levels are low.