Devlet muhasebesi kavramı, Türkiye'deki işleyişi ve Erzurum Defterdarlığı, Narman Malmüdürlüğü'nde bir uygulama
The concept of governmental accounting, its operation in turkey and an application in Erzurum department of revenues, Narman Fiscal Directorate
  1. Tez No: 263820
  2. Yazar: MURAT SERÇEMELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O. BERNA İPEKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Devlet muhasebe sisteminde yakın bir zamana kadar uygulanan sistem, teknolojik gelişmelerden uzak ve yeterli sonuç elde edilemediği için beklentilere cevap veremez duruma gelmiştir.Devlet muhasebesi alanındaki reform çalışmaları, ülkemizde 1995 yılında genel ve katma bütçeli idarelerde tahakkuk esasına geçilmesini amaçlayan Kamu Mali Yönetim Projesi çalışmaları ile başlamış ve döner sermayeler için Döner Sermayeli İşletmeler Muhasebe Yönetmeliğinin hazırlanması ve yayımlanması ile sürdürülmüştür. Saymanlıklardaki muhasebe işlemlerinin bilgisayar ortamında takip edilerek sonuçlarının konsolide edilebilmesini sağlayan say2000i projesinin uygulamaya konulması ile reform çalışmaları ivme kazanmıştır. Ülkemizde, Genel Bütçeli Daireler ve Katma Bütçeli İdarelerde, 2004 yılı başından itibaren, genel kabul görmüş muhasebe ilkelerine uygun ve tahakkuk esasına göre oluşturulmuş, sağlıklı işleyen bir muhasebe sistemi kurulmuştur.Bu çalışmada devlet muhasebesi kavramının ele alınarak, Türkiye'de uygulanan farklı yöntemlerin değerlendirilmesi ve günümüzde uygulanmakta olan sistemin örneklendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Türkiye'de uygulanan nakit esaslı devlet muhasebe sisteminden, tahakkuk esaslı devlet muhasebe sistemine geçiş süreci değerlendirilip, günümüzde uygulanan sisteme ilişkin orijinal bir örnek verilmiştir.Çalışmamızın teorik bölümünde, genel olarak devlet muhasebesi ve ülkemizde devlet muhasebe sistemlerinin uygulamaları hakkında bilgiler verilmiştir. Erzurum Defterdarlığı, Narman Malmüdürlüğü muhasebe kayıtlarına yer verilen uygulama ile günümüzde uygulanan tahakkuk esasına dayalı devlet muhasebesine ilişkin bir örnek verilmiştir. Bu örnekle, tahakkuk esaslı sistemde duran varlıkların kayıt altına alındığı, işlemler ve olayların, nakit akımlarının ne zaman olduğuna bakılmaksızın, ortaya çıktıklarında kaydedildiği, genel yönetim için hazırlanacak ve kamuoyunun bilgisine sunulacak mali raporların, elde edilebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The accounting system, which has been applied until recently in Turkish governmental accounting, has become unable to respond the needs due to being far from technological developments and not having sufficient outcomes.In Turkey, reform studies in the field of governmental accounting have started in 1995 with Public Financial Management Project, which aims a transition to accrual basis in administrations with general and annexed budget and continued with the preparation and publication of Accounting Regulations for Business Units with Revolving Funds for circulating capitals. Together with putting ?Say2000i? project, which enables the consolidation of the results by following accounting acts in computer environment, into practice, reform studies have gained acceleration. In our country; since early 2004, in the General Budget Offices and Annexed Budget Administrations, an accounting system, which works in a healthy fashion, has been established on accrual basis in accordance with accounting principles that are generally accepted.In this study, by addressing governmental accounting concept, it was aimed to evaluate different methods and exemplify the system, which are applied today in Turkey. For that specific purpose, the transition period from cash-based to accrual based governmental accounting system has been evaluated and an original example has been put forth in respect of the system applied today.In the theoretical part of this study, general information about governmental accounting and its applications in our country have been given. Following that, an applied governmental accounting example, which is based upon accrual basis, within Erzurum Department of Revenues, Narman Fiscal Directorate was given. In this example, it was observed that fixed assets are recorded in the system with accrual basis, operations and incidents are recorded at the time of occurrence regardless of when the cash flows were and that financial reports are obtained, which report will be prepared for the general management and presented for the information of the public opinion.