Savunma harcamalarının ekonomik büyümeye etkisi
The effects of defense expenditures upon economic growth
- Tez No: 263828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Devletlerin gerek ülke içerisinde gerekse ülke dışında güvenli bir gelecek sağlayabilmeleri açısından savunma hizmetleri onlar için vazgeçilmez bir olgudur. Egemenliklerini ve bağımsızlıklarını sağlamaları için dış ve iç tehditlere karşı savunma hizmetlerini güçlendirmeleri gerekmektedir. Bu hizmetlerin de sağlanabilmesi için devletler bütçelerinden savunma harcamaları adı altında bir miktar ayırmaktadırlar.Savunma harcamaları ülkelerin ekonomilerinde önemli bir paya sahip olmaktadır. Bütçelerdeki savunma harcamaları kaleminin fazlalığı diğer kalemleri de etkilemektedir. Ülkelerin kamu harcamalarında büyük bir yer kaplayan savunma harcamaları bir ülkenin büyüklüğünü de gösterebilmektedir. Türkiye, Asya ve Avrupa kıtaları arasında jeopolitik öneme sahip bir ülke konumunda olduğundan komşuları arasında savunma harcamaları en yüksek ülke görünümü içerisindedir.Bu çalışmada ülkelerin savunma harcamalarına yönelme sebepleri ve savunma harcamalarının ekonomik kalkınmalarına etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca savunma harcamalarını kamu harcamaları içindeki yeri ve önemi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Defense services are indispensable phenomena for the states to be able to provide a safe future both inside and outside the country. They have to improve their defense services against the internal and external threats to sustain their sovereignty and independence. In order to provide these services, states allocate some amount of money under the name of ?defense expenditures? from their budgets.Defense expenditures have an important part in countries? economies. The excess of defense expense items in budgets affect other expense items. Defense expenditures covering enormous parts in countries? economies can also show the size of a state. Turkey is regarded to have the highest defense expenditures among its neighbors since it is a country of great importance for its geopolitical position between the continents of Europe and Asia.In this study, the reasons for the countries? attitudes towards defense expenditures and the effects of these expenditures on the economic development have been tried to deal with. The importance and place of defense expenditures for the public expenditures have also been investigated.