Üniversitelerde psikolojik şiddet (mobbing) maruziyeti ve akademik personel üzerine bir uygulama
The exposure of psychological violence (mobbing) in universities and an application to the academicians
- Tez No: 263829
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER BARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, Atatürk Üniversitesi öğretim elemanlarının psikolojik şiddet (mobbing) davranışlarına maruz kalıp kalmadıklarının ve hangi tür mobbing davranışları ile karşı karşıya kaldıklarının belirlenmesine yöneliktir. Çalışmanın ilk bölümünde literatür incelemesi yapılmış ve mobbing kavramının tanımı, tarihsel gelişimi, nedenleri, belirtileri, süreci, sendrom ve tipolojisi, süreçte rol alanlar, etkileri ve sonuçları ile ilgili çeşitli bilgiler verilmiştir. Daha sonra mobbing üzerine Dünyada ve Türkiye?de yapılmış çalışmalar ve araştırmalar ele alınarak, bu araştırmaların bulgularından ve sonuçlarından söz edilmiştir. Son bölümde ise Atatürk Üniversitesi öğretim elemanlarına uygulanan anketin verileri (n=375) analiz edilerek diğer araştırmaların sonuçları ile bir karşılaştırma yapılmıştır. Sonuç olarak, alt boyutlara göre farklılık göstermekle beraber, bekar, daha genç, düşük kadrodaki ve eğitim fakültesi öğretim elemanlarının mobbing davranışlarına daha fazla maruz kaldıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is determining whether Ataturk University lecturers are exposed to psychological violence (mobbing) behaviors. In the first part of the study, literature review was conducted and various information was given regarding the definiton of the mobbing concept, historical development, its causes, process, syndrome and typology, roles taken in the process, influences and outcomes. Afterwards findings and results of the studies and researches on mobbing conducted in the world and Turkey were mentioned. In the final part, a comparison with results of other researches has been made by analyzing the data of the survey (n=375) applied to Ataturk University lecturers. As a result, it can be said for unmaried, younger, less staff and faculty of education lecturers have been more exposed the mobbing behaviours.