Devlet muhasebesinde tahakkuk esaslı muhasebe sistemine geçişin değerlendirilmesi ve bir uygulama
Evaluation of the transition to based accrual accounting system in state accounting and an application
- Tez No: 263830
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAYDIN TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Sağlıklı bir mali yönetim için zamanlı ve doğru bilgi alınabilen bir muhasebe sisteminin varlığı şarttır. Devlet muhasebe sistemi uzun yıllar boyunca nakit esasına göre tutulmuş, zamanla devletin faaliyet alanının genişlemesi ve ihtiyaçların artması nakit esaslı sistemin yetersizliklerini ortaya çıkarmış, dikkatleri mali işlemlerin kaydına ve mali raporlamaya çekmiştir. Bu durum, devlet muhasebesinde yeni düzenlemelere gidilmesi ihtiyacını doğurmuştur.Bu çalışmanın teorik bölümünde; nakit esaslı devlet muhasebe sistemi incelendikten sonra, günümüzde uygulanmakta olan tahakkuk esaslı devlet muhasebesi sistemine geçişin nedenleri belirtilerek tahakkuk esaslı muhasebe sistemi incelenmiştir. Daha sonra kamu kaynaklarını yönetmek üzere mali kararlar alanların hesap verme yükümlülüklerini yerine getirmelerine uygun bir altyapıya sahip olan bu sistemin, mali raporlama, saydamlık ve hesap verme sorumluluğu ile ilişkisi ele alınarak getirdiği yenilikler ile bu sisteme neden ihtiyaç duyulduğu sisteminin teorik altyapısıyla ortaya konulmuş ve her iki sistemi karşılaştırmak üzere ampirik bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
For a healthy financial management, the existence of an accounting system is essential that timely and accurate information can be taken. Accounting systems have been based on cash basis in many years, widening of the state's field activity and increasing of requirements has revealed deficiencies of cash-based system, the attentions has attracted to the recording of financial transactions and the financial reporting in the length of time. This state, in government accounting system has led to the need of the new adjustments.In the theoretical part of this study, after examining the cash-based government accounting system, the accrual-based government accounting system has been researched by explaining the reasons of transition to the accrual-based government accounting system which is implemented today. Then, it has been displayed with the theoretical background of the system why to needed, with the innovations brought by handling the relationship with the accountability and financial reporting, transparency, that has a suitable infrastructure to execute the obligations of accountability of people who decided financial decisions to manage public resources and the empirical study has been done to conpare both system.