Ergenlerin akılcı olmayan inançları ile depresyon-umutsuzluk düzeyleri ve algıladıkları akademik başarıları arasındaki ilişkiler
The relationships between the irrational beliefs of adolescents and the levels of depression-hopelessness and perceived academic success
  1. Tez No: 263836
  2. Yazar: LEVENT GÖLLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, ergenlerin akılcı olmayan inançlarının depresyon ve umutsuzluk düzeyleri ve algıladıkları akademik başarıları ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır.Araştırma, 2009 ? 2010 eğitim öğretim yılında, Erzurum il merkezindeki liselere devam eden 412 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Akılcı olmayan inançların belirlenmesi için Jones (1969) tarafından geliştirilen ve Yurtal (1999) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği; depresyon ve umutsuzluk düzeylerinin belirlenmesi için Beck Depresyon ve Umutsuzluk Ölçekleri; diğer bağımsız değişkenler hakkında bilgi toplamak için ise Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson-Moment Çarpım Korelasyonu, Regresyon Analizi, t-testi, varyans analizi ve LSD Post Hoc testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study, which has been done in order to determine the relationships between depression and hopelessness levels and perceived academic success with irrational beliefs of adolescents.The research has been done on 412 high school students in the centre of Erzurum during 2009 ? 2010 school years. Irrational Beliefs Test, which is developed by Jones (1969) and is adapted by Yurtal (1999) into Turkish, is used to determine the irrational beliefs; Beck Depression Scale and Beck Hopelessness Scale are used to measure the levels of depression and hopelessness; for the other independent variables Personal Information Form is used. Pearson-Moment Correlate, Regression Analyze, t-test, One Way ANOVA and LSD Post Hoc test are used in analyze of obtained data.