İslam Aile Hukukunda gayrimüslimlerin statüsü
Status non - muslims in Islamic Family Law
- Tez No: 263841
- Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR GÖZÜBENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İslam ülkesinde devletin idaresi altında bulunan vatandaşlar İslam'ı kabul edip, etmeme durumuna göre Müslüman ve Müslüman Olmayan olarak iki kısma ayrılırlar Modern devletlerde ise buna benzer çoğunluk-azınlık vb. gibi ayrımlar yapılmaktadır. Müslüman olmayan vatandaşlar da iki kısımda incelenir. Bunlar vatandaş sıfatında olanlar ki bunlara ?zimmi? denir. İslam ülkesinde devlet ile sulh yaparak onun vatandaşlığını ve kendisini korumasını kabul etmiş kimseye de ?zimmi? denir. Yabancı devlet vatandaşı olanlar ki bunlara da müste'men denir. Müste'men olan kimselerle anlaşmalarda ve sulh şartlarında belirtilen hususlara riayet edilir.İslam ülkesinin vatandaşı sayılan gayrimüslimlerin şeref ve haysiyetleri, hayatları malları ve namusları Müslümanlarınki gibi korunur. Onların hak ve sorumlulukları konusunda şu kaide geçerlidir; ?Müslümanların hakları onların da hakları, Müslümanların sorumlulukları onların da sorumluluklarıdır?. Yine onların seyahat, toplanma, ibadet, öğrenme, öğretme vb. haklarından istifade ederler. Bu tür haklarda eşitlik ilkesi hakimdir. Dini hükümlerle yakın irtibatından dolayı ?ahvali şahsiye? denilen ve asıl konumuz olan evlenme, boşanma ve miras gibi konularda ise kendi inançlarıyla baş başa bırakmak esastır. Eğer kendi mahkemelerinde yargılanmayıp İslam mahkemelerine müracaat ederlerse, İslam hukukuna göre hüküm verilir.
Özet (Çeviri)
Living under the government of an Islamic state are classified into two groups according to whether they are Muslim or not; Muslims and non-Muslims. In modern states, this classification is expressed with the concept of ethnic majority and minority.Non-Muslims are also classified into two groups; one of these groups is called“zımmi”, who are the citizens of the Islamic state. These groups make peace with the İslamic state, and accept the citizenship and the protection of the citizens of a foreign state, but living in Islamic country, are called“müstemen”. For the second group the conditions of the agreement and peace made these people are applied. There can be some restrictions to this non-Muslim noncitizen people (mustemens). The essential subjects for this group are the conditions of the agreement made their state and the conditions applied to the Muslims by this foreign state.The honours lives, goods, briefly all their rights of the non-Muslim citizens (zımmi) are under the protection of the Islamic state as it is for Muslims. The following fundamental condition is applied to the non-Muslim citizens; they are treated in agual to Muslims in responsibilities and right whether these are for or against them. Moreover, they have the rights of travelling meeting, praying and education training of their own.In the matters such as marriage separation, divorce and legacy, called“Ahvali Şahsiyye”they follow their own laws. In these matters the right of establishing and judging according to their own jurisprudence is given to them. However, if they do not, want to be judged by their own courts, and apply to Islamic jurisprudence, Islamic laws are then applied to the non-Muslim citizens.