İslam Aile Hukukunda nikâh akdinin dini ve hukuki boyutları
Religious and legal dimensions of the marriage Contract in Islamic Law
- Tez No: 263842
- Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR GÖZÜBENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Evlilik insanlık tarihi kadar eski bir müessesedir. Nikâh, kadın-erkek arasındaki ilişkiyi meşrulaştıran bir akittir. Aile müessesesi nikâh akdine dayandığından, bu akit semavi dinler ve hukuk sistemlerinde önemli bir yere sahiptir.Araştırmamızda tüm hukuk sistemlerinde önemli bir yere sahip olan nikâh akdinin İslam Hukuku açısından dini ve hukuki boyutlarını incelemeyi amaçladık.Aile hukukuyla ilgili hükümlerde din-hukuk-ahlak kurallarının yakın ilişkisinden dolayı kesin sınırlarla hükümleri ayırmak mümkün olmasa da farz, kısmen vacip, mekruh, haram gibi kavramların dini, fesat ve butlan kavramlarının da hukuki olduğu söylenebilir. Bu bağlamda muharremat, velime verilmesi, hutbe okunması gibi konuların nikâhın dini yönüne delalet ettiği kabul edilebilir.Nikâh akdinde gerekli şartların bulunup bulunmamasına göre fesat, butlan gibi hükümlerle değerlendirilmesi ise nikâhın hukuki yönü olarak belirtilebilir. Aile hukukuyla ilgili naslarda dünyevi cezalarla birlikte uhrevi cezalarında zikredilmesi, haram-helal, günah-cünah şeklinde dini kavramların kullanılması, bu alandaki konularda dini hüküm ve hukuki hüküm olmak üzere iki değerlendirme yapılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Marriage is an establishment as old as human history. Marriage contract is an agreement which makes relation between man and woman legal. Since the establishment of family is based on marriage contract, this agreement has an important place in both celestial religions and legal systems.It was aimed in the study to investigate the religious and legal dimensions of marriage contract, which has an important place in all legal systems, in the respect of Islamic law.Although it is not possible to distinguish strictly the terms from each other due to the close relationships between religion, law and moral rules in the terms related to family law, it can be mentioned that the concepts such as ?farz?, partly ?vacip?, ?mekruh? and ?haram? are religious while those such as ?fesat? and ?butlan? are legal. In this respect, it can be accepted that issues in the marriage contract e.g. ?muharremat?(people who are forbidden to get married), providing wedding meal and khutbah presentation are from the religious extent of the marriage contract.It can also be stated that evaluation of the marriage contract as ?fesat? or ?butlan? depending on whether it carries required terms or not is from its legal extent. Mentioning the punishment in real world with those belonging to other world in the ?nas?es related to family law and the use of religious terms such as ?haram ? helal? and günah- cünah? can show that it is possible to evaluate the matters in this subject in two ways, which are religious and legal terms.