Küreselleşme ve değerler bağlamında televizyon yarışma programlarının bir analizi (Biri Bizi Gözetliyor, Var Mısın Yok Musun ve Pop Star yarışma programlarıyla sınırlandırılmış olarak)
An analysis for competition programs on television considering globalisation and values (Confined To Big Brother, Deal Or No Deal And Pop Star competition programs)
- Tez No: 263881
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKUDDÜS BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Küreselleşme ile birlikte yaşadığımız dünya farklı düşünme biçimlerinin, davranış şekillerinin egemen olduğu bir yapıya dönüşmüştür. Bu dönüşümlerde hızla gelişen teknoloji ve medya büyük rol oynamaktadır. Geçmişteki yaşadığımız deneyimlerden farklı olarak küresel dünyada medya, kültürümüzde, değerlerimizde, tutumlarımızda dönüşümlere yol açmaktadır. Türkiye'de ise, bu dönüşüm, 1980'ler de Özal dönemi alınan kararlarla başlamış, 1990'lar ile birlikte ise yaygınlaşan özel televizyon kanalları batı değerlerinin yaygınlaşıp, geleneksel değerlerin etkinliğinin azalmasında aracı bir rol oynamıştır.İthal formatlı programlar ise bize ait olmayanı, kültürümüze değerlerimize yabancı olanı, bizimmiş gibi bir izlenim yaratarak sahiplenmemize sebep olmuştur. Bu çalışmada küreselleşme ile birlikte batı ve özellikle Amerikan eksenli düşünme biçimlerinin, yaşam tarzının, ithal formatlı yapımların bizleri ne dereceye kadar kuşattığı ve değerlerimizde ve davranışlarımızda hangi ölçülerde dönüşüme yol açtığını incelemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
With globalisation, the world has gained a structure where different types of thoughts and attitudes are prevalent. Consistently developing technology and media has had a big role in this transformation. The reason for this is that in the globalised world, media has caused transformations in our culture, values and attitudes unlike the past. This transformation process began with the implementation of the decision taken in the period known as Özal period in 1980s. Afterwards, in 1990, the number of private television channels increased and they caused the values of Western world to expand and traditions began to lose their efficiency.Programs imported from Western countries caused us to adopt foreign values to our culture sensing as if they were ours. In the present study, the aim is to determine how much the imported programs reflecting American type thinking and life style surrounded us and caused transformations in our values and attitudes.