Savunma sanayi ve savunma harcamalarının ekonomik büyüme üzerine etkisi: Türkiye örneği (2002-2019)
The effect of defence industry and defence expenditures on economic growth: The case of Turkey (2002-2019)
- Tez No: 725686
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ALKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Economics, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Savunma harcamalarının ekonomik büyümeye etkileri, son yıllarda araştırmacılar tarafından önemli bir araştırma alanı olmuştur. Yapılan araştırmalar hem ampirik hem teorik olarak savunma harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi farklı bakış açılarıyla ele almıştır. Bu çalışmada, Türkiye'nin savunma sanayi ve savunma harcamalarının ekonomik büyüme üzerine etkisini 2002-2019 arasındaki yılları kapsayacak şekilde incelenmiştir. Çalışmada önce, savunma sanayi, savunma harcamaları, ekonomik büyüme kavramlarının literatürde yaygın olarak kullanılan tanımlarına kavramsal içerik bakımından yakın anlamı olan ve literatürde sıklıkla kullanılan benzer kavramların tanımlarına yer verilmektedir. Sonra Türkiye'nin savunma sanayi ve savunma harcamalarının tarihsel gelişimi ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Ayrıca Dünya'da ve Türkiye'de savunma harcamaları üzerine yapılmış benzer çalışmalara ve bu çalışmalardan elde edilen farklı sonuçlara değinilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, 2002-2019 arasındaki yıllara ait veriler kullanılarak Türkiye'nin savunma harcamalarının ekonomik büyümeye olumlu veya olumsuz etkisini tespit etmek için kurulan modelle durağanlık analizi, eşbütünleşme analizi ve nedensellik analizleri yapılarak incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, değişkenler arasındaki ilişki açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of defense expenditures on economic growth have been an important research area by researchers in recent years. Studies have examined the relationship between defense expenditures and economic growth, both empirically and theoretically, from different perspectives. In this study, the effects of Turkey's defense industry and defense expenditures on economic growth are examined, covering the years between 2002 and 2019. In the study, firstly, the definitions of the concepts of defense industry, defense expenditures, and economic growth, which are widely used in the literature, are given the definitions of similar concepts that have a close meaning in terms of conceptual content and are frequently used in the literature. Then, the historical development of Turkey's defense industry and defense expenditures is explained in detail. In addition, similar studies on defense expenditures in the world and in Turkey and different results obtained from these studies are mentioned. In the final part of the study, the model established to determine the positive or negative effects of Turkey's defense expenditures on economic growth using the data from the years 2002-2019 is analyzed by performing stagnation analysis, cointegration analysis and causality analysis. According to the results of the analysis, the relationship between the variables is explained.