Ahmet Hamdi Tanpınar'ın ?Saatleri Ayarlama Enstitüsü? adlı eserinin sözvarlığı ve eserin sözcükbilim açısından incelenmesi
A vocabulary and lexicology investigation of ?Institute of Setting Times? by Ahmet Hamdi Tanpınar
  1. Tez No: 263941
  2. Yazar: DEMET SANCI UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİNE BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1272
Özet
Ahmet Hamdi Tanpınar'ın ?Saatleri Ayarlama Enstitüsü? adlı eseri üzerinde yapılan bu çalışma, ?Giriş?, ?İnceleme-Sözcükbilim?, ?Sözvarlığı?, ?Dizin? ve ?Sonuç? bölümlerinden oluşmaktadır.?Giriş? kısmında Saatleri Ayarlama Enstitüsü adlı eser, eserin yazarı, eserin dil ve yazım özellikleri, farklı basımlarının karşılaştırılması üzerinde durulmuştur.?İnceleme? bölümünün ilk kısmında eser sözcükbilim açısından ele alınmış, eserde bulunan isimler, zamirler, sıfatlar, zarflar, edatlar, fiiller metindeki kullanımlarıyla incelenmiş, eserin sözvarlığı, sözlükçesi ve eserdeki özgün kullanımlar ele alınmıştır.Sonuç bölümünde, inceleme neticesinde elde edilen sözcükbilimsel ve anlamsal özellikler ifade edilmiştir.?Dizin? bölümünde, eserdeki tüm sözcükler alfabetik sıraya göre dizilmiş, her sözcük kullanıldığı bağlama göre anlamlandırılmıştır. Birleşik sözcükleri oluşturan sözcükler hem tek tek hem de birleşik sözcük olarak ele alınmış böylece sözcüklerde meydana gelen anlamsal ve görevsel değişikliklerin daha iyi ortaya çıkması amaçlanmıştır. Sözcüklerin, dilbilgisel ulamları, hangi dilden olduğu, yapısal özellikleri de madde başlarında sunulmuştur.Çalışmanın sonunda yararlanılan kaynakların bulunduğu bir kaynakça sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis about ?Saatleri Ayarlama Enstitüsü? by Ahmet Hamdi Tanpınar, contains four chapters which are ?Introduction?, ?Review-Lexicology?, ?Vocabulary?, ?Directory? and ?Conclusion?.The first section, ?Introduction? of this book contains knowledge about The Time Regulation İnstute, author of the book, language and writing features of the work and comparison of different editions.In the first part of the ?Review? section, the work has taken up in lexicology, works in names, pronouns, adjective and markers, prepositions, their actions were examined in the text. In the second part of the ?Review?, the vocabulary, glossary and the use of the original work has been examined. In the ?Conclusion? the results obtained in investigations an semantic features are expressed according to lexicology.All the words of the work has been arranged by ABC order and interpreted by the context they were used, in the ?Directory? section. Forming compoun words are taken as compound and single, so that semantic and functional changes that ocur in words can beter emerge. The gramatical categories, origins and the structural properties of the words are presented at the beginning of all words.At the end of the study, including a bibliography of source metarial is presented.