İngilizce hazırlık öğretim elemanlarının tükenmişlik düzeyleri ile öğrencilerin başarıları arasındaki ilişki
The relationship between burnout levels of English instructors and success of students
  1. Tez No: 264026
  2. Yazar: İLKAY GÖKÇE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY ÖĞRETMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu İngilizceHazırlık Programı'nda görev yapmakta olan öğretim elemanlarının tükenmişlik ve iş doyum düzeylerini belirleyerek bu iki değişken arasındaki ilişkiyi ve tükenmişlik ve iş doyum düzeyinin düşük ya da yüksek olmasının kurumsal beklenti ve kurumsal destek algısı; öğrencilerin Temel İngilizce ve Yazma Becerileri derslerindeki başarısı; ders yükünün normal ya da fazla olması ve saat ücretli ya da kadrolu çalışma şekli açısından farklılık yaratıp yaratmadığını saptamaktır.Tükenmişlik ve iş doyumu çalışan bireyin iş yaşamını önemli ölçüde etkileyen değişkenlerdir. Tükenmişliğin yüksek, iş doyumunun düşük olması ya da tam tersi bir durum öğretim elemanının işe dair tutumlarında ve öğrencilerinin başarılarına dair sonuçlarda farklılık gösterebilir. Başarının olumsuz etkilenmesi bir eğitim kurumunda en istenmeyecek sonuçlardan bir tanesidir. Dolayısıyla, böyle bir durum varsa tespit edilmeli ve önlemler alınarak başarının negatif yönde etkilenmesi engellenmelidir.Araştırmaya Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu İngilizce Hazırlık Programı'nda çalışmakta olan 153 öğretim elemanı katılmıştır. Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve İş Doyumu Ölçeği (NDI) ile tükenmişlik ve iş doyum düzeyleri belirlenmiştir. Ayrıca, 153 öğretim elemanın arasından 47 tükenmiş ve iş doyumu düşük ve 47 tükenmemiş ve iş doyumu yüksek öğretim elemanı ve onların öğrencileri seçilerek öğrencilerin Temel İngilizce ve Yazma Becerileri derslerindeki dönem içi başarı puan ortalamaları çalışmada kullanılmıştır.Elde edilen veriler SPSS 13.0 programı ile analiz edilmiştir ve sonuçlar yorumlanmıştır. Analizlerin yapılmasında korelasyon, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), bağımsız değişkenler için t testi ve Scheffé testi kullanılmıştır. Ayrıca, Aşamalı Doğrusal Modelleme (HLM 6.04 versiyonu) uygulanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre;a)Tükenmişliğin duygusal tükenme ve duyarsızlaşma boyutları ile iş doyumu arasında anlamlı ilişki bulunurken kişisel başarı hissi ve iş doyumu arasındaki ilişkinin anlamlı olmadığı ortaya çıkarılmıştır.b)Öğretim elemanlarının kurumsal beklenti algılarında duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve iş doyumu fark yaratmış, fakat kişisel başarı hissi farklılık ortaya çıkarmamıştır.c)Öğretim elemanlarının kurumsal destek algılarında duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve iş doyumu fark yaratmış, fakat kişisel başarı hissi farklılık ortaya çıkarmamıştır.d)Öğretim elemanlarının tükenmişlik ve iş doyum düzeyleri öğrencilerin Temel İngilizce ve Yazma Becerileri dersinde anlamlı farka yol açmıştır.e)Öğretim elemanlarının ders yüklerinin normal ya da fazla olması Temel İngilizce dersinde fark yaratmazken, Yazma Becerileri dersinde farklılık göstermiştir.f)Öğretim elemanlarının saat ücretli ya da kadrolu çalışması Temel İngilizce dersinde fark yaratmazken, Yazma Becerileri dersinde farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to determine the burnout and job satisfaction levels of instructors at Ege University Foreign Languages Department Preparatory School of English; to study the correlation between these two variables; to reveal whether being burned out and low in job satisfaction makes a significant difference in terms of several variables such as perception on organizational support and expectations, score of students at Core and Writing lessons, the instructors? workload and their working style at university (temporarily or permanent).Burn out and job satisfaction are two essential variables affecting an individual?s business life in a great extent. Being burned out or not and being satisfied with the job or not might result in a significant difference in attitudes of instructors towards job and in success of learners. Negative effect on success is one of the most unwanted consequences in and education organization. Thus, the situation should be determined, some precautions should be taken against burnout and being unsatisfactory with the job and negative effects of them on student success should be prevented.153 instructors at Ege University Foreign Languages Department Preparatory School of English participated in this study. Maslach Burnout Inventory and Job Satisfaction Inventory have been used to clarify the burnout and job satisfaction levels of instructors. In addition, 47 burned out and low in job satisfaction and 47 not burned out and high in job satisfaction instructors and success scores of their students have been chosen. Scores of Core and Writing lessons during the semester have been usded in the study.Data are analysed through SPSS 13.0 program and the results are interpreted. Correlation, one way ANOVA, t test for independent variables and Scheffé test have been used to analyse the data. Futhermore, Hierrarchical Linear Modeling (HLM 6.04 version) has been used in the analysis.Results show that;a)It has been revealed that emotional exhaust and depersonalization are significantly related with job satisfacion, whereas personal accomplishment and job satisfaction are not related.b)Emotional exhaust, depersonalization and job satisfaction cause a significant difference in perceptions of expectations of instructors while personal accomplishment do not display such a difference.c) Emotional exhaust, depersonalization and job satisfaction cause a significant difference in perceptions of organizational support of instructors while personal accomplishment do not display such a difference.d)Burnout and job satisfaction levels of instructors cause a significant difference between scores of Core and Writing lessons.e)While workload does not cause a difference in Core lesson, it displays a distinction in Writing lesson.f)While working temporarily or permanently does not cause a difference in Core lesson, it displays a distinction in Writing lesson.