Machiavelli'nin felsefesinde yurttaş-devlet ilişkisi
The relation between citizen and state in Machiavelli's philosophy
- Tez No: 264028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Machiavelli modern politika felsefesinin en önemli figürlerinden biridir. Onun hakkında kesin bir yargıya varmak çok güçtür. Bu çalışmada, Machiavelli'nin politik düşüncesinin moderniteye bir adım olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Machiavelli'nin modern düşünceye en önemli katkısı sekülarizasyondur. Bir başka deyişle, politik alanın dünyevileşmesi değil, politikayla dinsel olanın ayrıştırılması modern filozofların Machiavelli'ye borçlu oldukları bir şeydir. Machiavelli'de din, kamusal alanın koruyucusu ve şiddetin alternatifidir. Machiavelli'ye göre şiddet, devleti korumada asla başvurulacak ilk araç olmamalıdır. Politik alanda başarı sağlayan kaba güçten ziyade aklın ve hukukun gücüdür. Buna inanç veya değerler de eklenebilir. Politik alanda güç gücü doğurur. Bu nedenle, Machiavelli gücün tek elde toplanmasının hata olacağını ve bu bakımdan gücün sınırlandırılmasının zorunlu olduğunu vurgular. Birey olarak insan güç ister ve güçlü insanlar eylemlerinde daha özgürdür. Birey gibi, devlet de, özgür olmalıdır. Devlet güçlü olmalı, ancak güç tek elde toplanmamalı, ayrılmalıdır. Yasalar hükümdardan bile üstün olmalıdır. Olması gerekenler bir yana bırakılmalı ve yalnızca olanlar temel alınmalıdır.Çalışmanın birinci bölümü geleneksel politik düşüncenin serimlemesini, ikinci bölümü Machiavelli'nin neden şiddet filozofu olmadığının, özellikle temel politik eserlerinden hareketle, gösterilmeye çalışılmasını içermektedir. O, tüm temel eserlerinde, gücün yapıcı şiddetin yıkıcı olduğunu ortaya koymaya çalışır. Üçüncü ve son bölümde ise, Hobbes ve Locke'un felsefeleri bağlamında, onun mirası kısaca ele alınmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Machiavelli'nin düşüncelerinin bugün bizler için ne ifade ettiğini ortaya koymak ve onun düşüncesini çağdaş politik sorunları anlamak ve çözmek açısından kullanışlı hale getirmektir.
Özet (Çeviri)
Machiavelli is one of the most important fıgures in modern political philosophy. It?s very difficult to get an ultimate judgement about his thought. In this study, it?s aimed to demonstrate that Machiavelli?s thought is a step towards modernity. His most important contribution to öodern thought is secularization. In other words, what modern philosophers owe to Machiavelli are the thoughts of seperation of politics from religion and rendering the religion in the service of politics. In his thought, religion the protector of public realm and the alternative to violence. To him, violence should never be the first instrument in defending the state. What provides the success in political realm is rather the powers of reason and law than the brute power, namely violence. Belief and ethical values can be added to this. In political realm, power leads to opposite power. For this reason, Machiavelli emphasizes that it?s a mistake to gather all the powers in one hand and therefore the power should be limited. Human being as an individual demands power and the men of power are more free in their actions. The state, as the individulas, should be free. The state should be powerful; but what should be ought to be left aside and what are, namely the facts ought to be taken as basic. While the first part of the study includes an exposition of traditional political philosophy, the second part of it, includes an attempt to demonstrate why and how Machiavelli isn?t a philosopher of violence, stemming from his main political works. He tries to demonstrate in all his main Works that the power is positively constructive and violence absolutely destructive. Lastly, the third part of the study takes his heritage in the context of Hobbes?s and Locke?s philosophies. The aim of this study expose the meaning of his thought to-day and make his thought useful in comprehending and solving contemporary political problems.