Machiavelli'nin insan doğası düşüncesinin siyaset kuramına etkisi
The effect of Machiavelli's view of human nature on his political theory
- Tez No: 565015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN KALFA ATAAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Niccolò Machiavelli'nin siyaset felsefesinde, onun insan doğasına ait görüşlerinin nasıl bir etkisi olduğunu araştırmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde Machiavelli'nin insan doğası düşüncesi ve Machiavelli düşüncesinde virtu ve fortuna kavramları; Rönesans'ın felsefi temelleri ve o dönem İtalyasının siyasal yapısı göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde öncelikle; insan doğası düşüncesinin siyaset felsefesine olan etkileri Batı siyasal düşünürleri özelinde tarihsel sınıflandırma yardımıyla üç dönem halinde (Antik Dönem, Orta Çağ ve Rönesans Dönemi) örneklendirilerek incelenmiştir. Ardından, çalışmanın sınırları dahilinde, Machiavelli'nin genel anlamda siyaset teorisine değinilerek, Machiavelli'nin siyaset kuramındaki cumhuriyet ve monarşi tartışmasına yer verilmiştir. İkinci Bölümde ayrıca Machiavelli'nin insan doğası hakkındaki görüşlerinin siyaset kuramındaki veya daha kapsamlı bir ifadeyle, Machiavelli'nin toplumsal düzenin oluş aşamasından başlayarak kurduğu tüm devlet sistemi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada, temel kaynaklar olarak seçilen Prens ve Söylevler eserleri nitel araştırma yöntemine uygun olarak kavramsal karşılaştırma yöntemi ile incelenmiştir. Buna ek olarak konu ile ilgili kitap, makale, tez ve belgeler incelenerek literatür taraması yapılmıştır. Bu çerçevede çalışmanın temel argümanı, Machiavelli'nin rasyonel, kötü, bencil ve kurnaz olarak tanımladığı insan doğası düşüncesine paralel olarak siyaset kuramını mutlak güç, yasa, ordu ve din üzerinden oluşturduğudur.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of Machiavelli's view of human nature on his political philosophy. In the first part of the study, Machiavelli's ideas and assumptions on human nature and his novel concepts of virtu and fortuna are examined by taking into consideration the philosophical essentials of Renaissance and the Italian political structure in that era of time. In the second part of the study, firstly, the effects of the idea of human nature on political philosophy are analyzed in three periods (Antiquity, Middle Ages and Renaissance Period) by making a historical classification of ideas developed particularly by Western political thinkers. Secondly, considering the scope of the study,“republic versus monarchy debate”in Machiavelli's political theory is discussed within the framework of Machiavelli's general political theory. The effects of Machiavelli's views on human nature on his political theory, or more comprehensively, on the whole state system that is envisioned by him since the formation of social order are also examined in that part of the study. In this thesis, Machiavelli's renowned works of Prince and Discourses are selected as the main sources to examine by embracing a conceptual comparison method in accordance with the qualitative research method. A comprehensive literature review is also done by focusing on relevant books, journal articles, theses and documents. In this sense, the main argument raised in this study is that Machiavelli has developed his own political theory based on absolute power, law, army and religion with reference to his view of human nature depicted by him as rational, evil, selfish and cunning.