Ömer Osman Erendoruk hayatı, edebî kişiliği ve romanları
Ömer Osman Erendoruk his life, his literary personality and his novels
  1. Tez No: 264037
  2. Yazar: ZEYNEP ATASOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bulgaristan Türkleri edebiyatı, Balkanlar'daki Türk edebiyatının önemli bir kolunu oluşturmaktadır. Yüz otuz yılı aşkın tarihinde Bulgaristan Türkleri edebiyatı birçok şair, yazar ve aydın yetiştirmiştir.Hem, uygulanan baskılarla mücadele etmeyi hem de eserler ortaya koymayı başarmış bu kişilerin Balkanlarda Türkçenin varlığını sürdürmesinde önemli bir rolü vardır. Bu çalışmada; bu değerli kişilerden biri olan şair, yazar ve düşünür Ömer Osman Erendoruk, her yönüyle tanıtılmaya çalışılmıştır.Üç ana bölümden oluşan bu çalışmanın `Giriş' bölümünde Bulgaristan Türklerini ilgilendiren siyasi ve sosyal gelişmelerin sıralanmasının ardından Bulgaristan Türkleri edebiyatına dair ayrıntılı bilgi verilmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde Ömer Osman Erendoruk; hayatı, edebi kişiliği ve mizacı yönleriyle tanıtılmaya çalışılmış; çalışmanın ikinci bölümünde eserleri ayrıntılı olarak ele alınmış; üçüncü bölümde ise sanatçının eserlerinden seçmelere yer verilmiştir.Sonuç bölümünde; sanatçıyı tanımanın ve tanıtmanın, Bulgaristan Türkleri tarihine ve edebiyatına ışık tutmak açısından önemine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The literature of the Turks of Bulgaria develops an important role in the Turkish literature of Balkan States. In more than hundred and thirty years, many of great poets, writers and intellectual people have risen from this literature.These people, who created many literary works while struggling against many constraints, are having an important position in continuing the existence of Turkish Language in Balkan States. In this study, one of these important intellectuals, Ömer Osman Erendoruk is being introduced from many perspectives and at all points.In the ?Introduction? part of this study, which is consisting of three chapters in total, many social and political developments that concern Turks in Bulgaria are explained and then detailed information about the literature of the Turks of Bulgaria is given.In the first chapter of the study, Ömer Osman Erendoruk is introduced with his life, personality and temperament. After this introduction, at the second chapter, his works are discussed and at the last chapter, selections from his works are presented.Finally, in the conclusion part, the importance of knowing and presenting the artist is emphasized in the perspective of the literature and history of Turks of Bulgaria.The literature of the Turks of Bulgaria develops an important role in the Turkish literature of Balkan States. In more than hundred and thirty years, many of great poets, writers and intellectual people have risen from this literature.These people, who created many literary works while struggling against many constraints, are having an important position in continuing the existence of Turkish Language in Balkan States. In this study, one of these important intellectuals, Ömer Osman Erendoruk is being introduced from many perspectives and at all points.In the ?Introduction? part of this study, which is consisting of three chapters in total, many social and political developments that concern Turks in Bulgaria are explained and then detailed information about the literature of the Turks of Bulgaria is given.In the first chapter of the study, Ömer Osman Erendoruk is introduced with his life, personality and temperament. After this introduction, at the second chapter, his works are discussed and at the last chapter, selections from his works are presented.Finally, in the conclusion part, the importance of knowing and presenting the artist is emphasized in the perspective of the literature and history of Turks of Bulgaria.The literature of the Turks of Bulgaria develops an important role in the Turkish literature of Balkan States. In more than hundred and thirty years, many of great poets, writers and intellectual people have risen from this literature.These people, who created many literary works while struggling against many constraints, are having an important position in continuing the existence of Turkish Language in Balkan States. In this study, one of these important intellectuals, Ömer Osman Erendoruk is being introduced from many perspectives and at all points.In the ?Introduction? part of this study, which is consisting of three chapters in total, many social and political developments that concern Turks in Bulgaria are explained and then detailed information about the literature of the Turks of Bulgaria is given.In the first chapter of the study, Ömer Osman Erendoruk is introduced with his life, personality and temperament. After this introduction, at the second chapter, his works are discussed and at the last chapter, selections from his works are presented.Finally, in the conclusion part, the importance of knowing and presenting the artist is emphasized in the perspective of the literature and history of Turks of Bulgaria.