Lise öğrencilerinin internet bağımlılığı düzeylerinin bazı değişkenlere göre yordanması
Prediction of levels of internet addiction in high school students acording to some variables
  1. Tez No: 264036
  2. Yazar: ÖZGE TAÇYILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY ÖĞRETMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, İzmir ili merkez ilçelerindeki lise öğrencilerinin sosyal destek, iletişim becerisi, akademik başarı puanlarının ve cinsiyetin internet bağımlılığı düzeylerini yordama gücünü ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Bu çalışmanın evreni, İzmir'in Konak, Buca, Karşıyaka ve Bornova ilçelerindeki genel lise öğrencilerinden oluşmaktadır. Toplam öğrenci sayısı 7658' dir. bu öğrencilerden oranlama ile 3600 öğrenciye ulaşılmıştır. Bu öğrencilerden seçkisiz atama ile bir grup öğrenci çalışmaya dahil edilmiştir. Bu seçim için referans olarak ?İnternet Bağımlılığı Ölçeği? (İBÖ) kullanılmıştır. Bu ölçekten 90 puan ve üstü alanlar, internet bağımlısı olan (405 öğrenci) ve altında alanlar da internet bağımlısı olmayan (402 öğrenci) grupta yer almıştır. İnternet bağımlılığı ölçeğinin ardından bu öğrencilere ?Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği? (ÇBASDÖ) ve ?İletişim Becerisi Envanteri? (İBE) uygulanmıştır. ÇBASDÖ' nün 3 faktörü bulunmaktadır. Bunlar: ?sosyal destek aile?, sosyal destek arkadaş? ve ?sosyal destek özel bir insan? şeklindedir. Ayrıca öğrencilerin bulundukları okullardan akademik başarı ortalamaları devam ettikleri liselerden alınmıştır.Bu araştırmada kullanılan istatistiksel yöntem, ?Lojistik Regresyon Analizi? dir. Lojistik regresyon analizi, bağımlı değişkenler ile bağımsız değişkenler arasında kurulan istatistiksel modelle, bağımsız değişkenlerin belirli değerleri için bağımlı değişkenlerin alacağı değeri tahmin etme yöntemidir.Sonuçlar incelendiğinde, genel olarak değişkenlerin yordama gücü yüksek çıkmıştır. Bu çerçevede, ÇBASDÖ' nün alt boyutlarından ?sosyal destek aile? ve ?sosyal destek arkadaş?, ?iletişim becerisi? ?akademik başarı? ve cinsiyetin internet bağımlığını yordama gücü yüksektir. Bunun yanında, ÇBASDÖ' nün alt boyutlarından ?sosyal destek özel bir insan? ın internet bağımlılığını yordama gücü olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to predict the levels of Izmir province districts? high school students' social support, communication skills, academic achievement and gender scores of internet addiction.The population of this study was consisted of general high school students who live in Izmir's Konak, Buca, Bornova and Karşıyaka districts. There are 7658 students in the population and was chosen 3600 students with proportioning in the population. The sample of the study was randomly assigned from the population of this study. ?Internet Addiction Scale? (IAS) was used for election of students. The students who scored 90 points and greater was included in the Internet-addiction group (405 students) and others was included in to non-Internet-addiction group (402 students). After the ?Internet Addiction Scale? was applied to these students, as next ?Multidimensional Scale of Perceived Social Support? (MSPSS) and ?Communication Skills Inventory? (HCI) were applied to these students. MSPSS has 3 different factors. These are: ?family social support?, ?friend social support? and ?special person social support?. Moreover, the students? academically grade point averages were included in the study.In this study ?Logistic Regression Analysis? was used as the statistical method. Logistic regression analysis is the method of estimating dependent variables for certain values of independent variables with the statistical model between the dependent variables and independent variables.The results of this study have shown that general variables have strong predictive power. In this context, MSPSS?s factors ?family social support? and ?social support of friends?, ?communication skills?, ?academic achievement? and ?gender? have strong predictive power for Internet-addiction. Besides, MSPSS?s factors ?special person social support? has no predictive power for Internet-addiction.