Komşuluk politikası çerçevesinde Avrupa Birliği'nin Gürcistan politikası
European Unions's policy towards Georgia in terms of neighbourhood policy
- Tez No: 264051
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ÖZGÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Avrupa Komşuluk Politikası çerçevesinde AB'nin Gürcistan politikasının incelenmiştir. Güney Kafkasya'nın konumundan, AB'nin Güney Kafkasya'ya yönelişinin nedenlerinden bahsedilmiş ve AB ? Gürcistan ilişkileri çerçevesinde Avrupa Komşuluk Politikası öncesi ve sonrası kullanılan araçlar belirtilmiştir. Bağımsızlıktan bugüne Gürcistan'ın politik durumu demokrasi ve hukuk devleti, insan hakları, dış ilişkiler, adalet ve iç işleri, süregiden iç çatışmalar açılarından incelenmiş ve ilerleme raporlarına göre eylem planlarının sonuçlarına değinilmiştir. Gürcistan'ın sosyo ? ekonomik durumu genel iktisadi görünüm, sosyal durum ve beşeri kalkınma politikaları, örgütlerle ilişkiler ve ulaştırma, enerji, Ar ? Ge, çevre konuları yönünden incelenmiş ve yine eylem planlarının sonuçlarına değinilmiştir. Avrupa Komşuluk Politikasının başarılı olup olmadığı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
EU?s Georgia policy within the framework of European Neighbourhoud Policy is examined. The location of South Caucaus and the reasons of orientation of EU towards South Caucasus are mentioned and the instruments used by EU before and after European Neighbourhoud Policy are added. The political situation of Georgia is given in terms of democracy and rule of law, human rights, foreign relations, justice and home affairs, internal conflicts and the results of the action plans according to the progress reports are added. The social ? economic situation of Georgia is given in terms of general economic view, social situation and people to people issues, relations with other organizations, transport, energy, research and development, environment and the results of the action plans according to the progress reports are added and circumstances of the European Neighbourhoud Policy towards Georgia is examined.