Safahât'ın dil bilgisi yönünden dizini Safahât: Birinci kitâb
Grammatical directory of Safahât Safahât: Book I
- Tez No: 264100
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA S. KAÇALİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 556
Özet
Bu çalışmada Mehmed Âkif ERSOY'un Safahât isimli eserinin Birinci Kitâb'ında yer alan kelimeler ve kelime grupları incelenmiştir. Eserde yer alan bütün kelime ve kelime gruplarının anlamları ile türleri, sözlükler ve metin içi karşılaştırmalar ile belirlenerek dizin hâlinde verilmiştir.Çalışma beş bölümden oluşmaktadır.1.Giriş: Yapılan çalışmanın gerekliliği ve çalışmada kullanılan yöntemlerin açıklandığı bölümdür.2.Metin: İncelenen eserin Latin harfli olarak verildiği bölümdür.3.Dizin: İncelenen eserde yer alan bütün kelime ve kelime grupları ile bu kelimelerin ve kelime gruplarının anlamları ile türlerinin gösterildiği bölümdür.4.Sonuç ve Öneriler: Çalışma sonunda elde edilen verilerin değerlendirildiği bölümdür.5.Kaynaklar: Çalışmada kullanılan kaynakların belirtildiği bölümdür.
Özet (Çeviri)
In this study, words and phrases from the First Book of Mehmed Âkif ERSOY?s Safahât have been analyzed. Meanings and types of all words and phrases in the work have been identified using dictionaries and comparisons throughout the text and presented in the form of a directory.The study consists of five parts:1.Introduction: Part where the necessity of the study conducted and methodology used in the study are explained.2.Text: Part where the analyzed work is presented in Latin transcription.3.Directory: Part where whole words and phrases from the analyzed work as well as meanings and types of such words and phrases are provided.4.Conclusion and Recommendations: Part where the data obtained as a result of the study is discussed.5.List of References: Part where sources referred to in the study are provided.