Bedî' sanatlarının Arapça öğretimindeki yeri
The place of Bedi̇'s art in the teaching of Arabic
- Tez No: 485949
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL TURGUT KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmanın giriş bölümünde, problem ve amaç belirtilmiş, çalışmanın önemi, sınırlılıkları, sayıltıları, tanımları ve terimleri açıklanmıştır. Tezin yöntem bölümünde araştırma modeli, evren ve örneklem, veri toplama tekniği, verilerin analizi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde, Belâgat ilmi ve tarihçesi aktarılarak, Arap Belâgatı alanında yer alan ve üç ana bölüm olan; Beyân, Meâni, ve Bedî' konuları açıklanmıştır. İkinci bölümde, Bedî' sanatlarına yer verilmiştir. Klasik dönem arap belâgatı alanındaki sanatlardan ve bir ilim olarak tekâmülünden bahsedilmiştir. Klasik belâgat kaynaklarda geçen örneklerden hareketle, lafız, mâna ve uslûp alanında, Arapça öğretimine ışık tutabilecek örneklerle karşılaştırabilmek için, günümüz belâgat kitapları arasından seçilen; 'Belâgat Meâni-Beyân-Bedî'- Belâgat-ı Müyessere' Ali Bulut; 'Belâgat Meâni-Beyân-Bedî' Nusrettin Bolelli; 'Yabancılar için Arap Dili Belâgatı' Tayseer Az-Ziyadat-Yaşar Acat; 'Dil ve Belâgat' Ali Ünal; 'Kur'an ışığında Belâgat Dersleri' Fatma Serap Karamollaoğlu; 'Tehzibü'l Belâgat'ıl-Vadiha' Hüseyin Elmalı; 'Hulâsatu'l Belâga-Arapça Belâgat' Cüneyt Eren,Vecih Uzunoğlu; 'el-Cahiz ve Belâgat' Semira Karuko; 'Belâgat İncileri' Metin Karabaşoğlu; 'Belâgat ve Edebi Sanatlar Lugatı' R.Selçuk Uysal; 'Safâhat fi'l-Belâgat' Davut Süleyman; 'Unsuru'l Belâgata ilişkin notlar' Sadık Yalsızuçanlar; 'Klasik Edebiyat Bilgisi-Belâgat', 'Edebiyat Terimleri, Istılâhat-ı Edebiyye' Yekta Saraç; 'Anlatımlı Belâgat' Tacettin Uzun; 'Belâgat' Hikmet Akdemir; 'Bedî'İlmi' Ali Bulut; 'Belâgat-ı Osmaniyye' Ahmet Cevdet Paşa; 'Arapça Belâgat Kaynakları' Recep Dikici; isimli eserlerden ve Hasan Uçar'ın. 'Kur'ân-ı Kerîm'deki Anlamsal Bedî Sanatları' doktora tezi, ile Yard.Doç.Dr. Celal Turgut Koç'un Ahmet Yesevi Üniversitesi için hazırladığı 'Arap Retoriği Ders Notları'ndan bilgi aktarılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise; Bedî' sanatlarının Arapça öğretimine katkıları aktarılmaya çalışılmıştır. Bu bölüm öncelikle, Bedî' sanatlarının Arapça öğretiminde etkin kullanımı başlığıyla ele alınmış, daha sonra Bedî' sanatlarının Arapça öğretimine katkıları ifade edilmeye çalışılmıştır. Bedî' sanatlarının, Arapça öğretiminde aktif kullanılması için önerilere yer verdiğimiz çalışmamızda, Bed'i sanatlarının günümüz arapçasıyla ilişkilendirilerek, güncel ve mubassat bir belâgat öğretiminin, arapça öğretimine katkı sağlayabileceği hususu değerlendirilmiş ve örnekler ışığında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
First in the introduction section of the study, problem and specified the purpose of the study significance, limitations, propositions, definitions, and terminology are explained. In the method section of the thesis, research design, sampling, data collection techniques, data analysis are given information about. In the first section, transferred to his knowledge of its history and eloquence, the Arabic Eloquence, and is located in the area of three main sections; Beyân, Meâni, and Bedi' topics are described. In the second section, Bedi' have been given to the Arts. Classical Arabic eloquence in the field of art, and as blessed because of evolution. So from the last example in the sources of classical rhetoric, the word, meaning and style in the field, with examples that shed light on the teaching of Arabic in order to compare the rhetoric of today's books selected from among;'Belâgat Meâni-Beyân-Bedî'. Belâgat-ı Müyessere' Ali Bulut; 'Belâgat Meâni-Beyân-Bedî' Nusrettin Bolelli; 'Yabancılar için Arap Dili Belâgatı' Tayseer Az-Ziyadat-Yaşar Acat; 'Dil ve Belâgat' Ali Ünal; 'Kur'an ışığında Belâgat Dersleri' Fatma Serap Karamollaoğlu; 'Tehzibü'l Belâgat'ıl-Vadiha' Hüseyin Elmali; 'Hulâsatu'l Belâga-Arapça Belâgat' Cüneyt Eren,Vecih Uzunoğlu; 'el-Cahiz ve Belâgat' Semira Karuko; 'Belâgat İncileri' Metin Karabaşoğlu; 'Belâgat ve Edebi Sanatlar Lugatı' R.Selçuk Uysal; 'Safâhat fil Belâgat' Davut Süleyman; 'Unsuru'l Belâgata ilişkin notlar' Sadık Yalsizuçanlar; 'Klasik Edebiyat Bilgisi-Belâgat', 'Edebiyat Terimleri, Istılâhat-ı Edebiyye' Yekta Saraç; 'Anlatımlı Belâgat' Tacettin Uzun; 'Belâgat' Hikmet Akdemir; 'Bedî'İlmi' Ali Bulut; 'Belâgat-ı Osmaniyye' Ahmet Cevdet Paşa; 'Arapça Belâgat Kaynakları' Recep Dikici; and Hasan Uçar. 'The Meaning Bedi Arts in the Qur'an' doctorate thesis, Yard.Doç.Dr. Celal Turgut Koç's Ahmed Yesevi University's 'Arab Retoriği Ders Notları' chosen from current Arabic information of word and sentence books have been quoted. The third and last section; Bedi' art contributions to the teaching of Arabic was tried to be explained. This section primarily Bedi' taken up by the title of the effective use of Arabic in the teaching of art, then Bedi' contributions to art were intended to express the teaching of Arabic. Bedi' art, we give proposals for active use in the teaching of Arabic to include in our study the art of Arabic bedî' by linking with today's current summary of rhetoric and of the teaching of Arabic in light of the issues that could contribute to the teaching of the examples evaluated and recommendations are given.