Duyusal İşlemleme Ölçeği Ev Formunun Türkiye koşullarına uyarlanması
Adaptation of sensory processing measure home form to Turkey
- Tez No: 264149
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA OTRAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada Duyusal İşlemleme Ölçeği Ev Formu'nun dilsel eşdeğerlik, geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. Ölçek 5-12 yaş arasındaki çocukların duyusal işlemleme işlevini, sosyal katılım ve hareket kontrolü becerilerini değerlendirmek amacıyla geliştirilmiştir. Ölçek hızlı ve kolay bir tarama aracı olarak veya kapsamlı bir tanılama sürecinin parçası olarak kullanılabilir.Araştırmaya 5-12 yaşında normal gelişen 300 ve otizm veya yaygın gelişimsel bozukluk tanısı alan 50 çocuk katılmıştır.Dilsel eşdeğerlik analizleri kapsamında orijinal form olan SPM Home Form üç uzman tarafından Türkçe'ye çevrilmiştir. Elde edilen form maddeleri değerlendirilerek bir Türkçe form oluşturulmuş ve bu form bir başka uzman tarafından İngilizceye geri çevrilmiştir. Orijinal form ile geri çeviri olan İngilizce form karşılaştırılmış, maddelerin birbiriyle anlam tutarlılığı gösterdiği belirlenmiştir. Oluşturulan Türkçe form ve İngilizce form otuz dört kişiden oluşan aynı gruba on beş gün arayla uygulanmış ve sonuçlar arasında anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur. Türkçe form için bir duyu bütünlemesi uzmanından da olumlu görüş alınmıştır.Güvenirlik çalışmasında iç tutarlılık ve test tekrar test güvenirliğine yer verilmiştir. Alt ölçekler için iç tutarlılık alfa katsayısı .70 ve .93 olarak hesaplanmıştır. Test tekrar test güvenirliği için alt ölçeklerin ön ve son test ilişkisine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, linguistic equivalence, validity and reliability analisys of Sensory Processing Measure (SPM) Home Form was done. Sensory Processing Measure was developed to assess children in 5-12 years in sensory processing funtion, social participation and praxis. SPM can be used as an easy and quick screenin tool or as part of a more comprehensive diagnostic process.The study sample consisted of 300 typically developing children and 50 children with autism ranging in age from 5 to 12 years.For the linguistic equvivalence analysis, the original SPM Home Form was translated to Turkish by three specialists. Turkish form items were evaluated and a new Turkish form was maintained. This form was then back translated to english. Original form and back translated form were compared to identify if the items were correlated in terms of meaning. Meanings of items were forund to be consistent. Turkish and english forms were administered to 34 people with fifteen days interval. No satistically meaningful differences were found between two results. In addition, a sensory interation expert stated positive view about the form.Internal consistency and test-test methods were used to etimate reliability. Internal consistency alpha coefficients were between .70 and .93 for subscales. For test-testes reliability, pre and post test correlations of subscales were calculated.