Internationalization of Competition Law and policy
Rekabet Hukuku ve politikasının uluslararasılaşması
  1. Tez No: 264196
  2. Yazar: NUR SEDA KÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Rekabete aykırı firma eylemlerinin uluslararasılaşması ile, ulusal rekabet hukuku ve politikalarının serbest piyasa rekabetini korumak için yetersiz kaldığı anlaşılmıştır. Uluslararası rekabet karşıtı davranışların yarattığı problemler ile başa çıkabilmek amacıyla, ülkeler ve/veya ulusal düzenleyiciler konu ile ilgili çeşitli düzenlemeler içerisinde yer almaya başlamışlardır. Günümüzde rekabet hukuku ve politikası, ulusal rekabet hukuku ve politikalarının ülke dışı uygulanması ve bazı işbirliği ve yakınsama mekanizmaları gibi farklı formlarda uluslararasılaşmaktadır. Ayrıca bu süreçte ülkeler, düzenleyiciler, uluslararası organizasyonlar, firmalar vb. gibi muhtelif oyuncular da yer almaktadır.Bu çalışma, rekabet hukuku ve politikasının uluslararasılaşmasında etkili olan faktörleri analiz etmeyi ve böylece uluslararasılaşma sürecinin şu anki durumuna gelmesinin sebeplerini anlamayı amaçlamaktadır. Bunun yanında, çalışmada, dört temel Uluslararası Politik Ekonomi teorik perspektifi kullanılarak, rekabet hukuku ve politikasının uluslararasılaşması konusuna yeni bir bakış açısı getirilmesi ve sürecin daha iyi bir şekilde anlaşılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the internationalization of anticompetitive business activity, national competition laws and policies proved to be insufficient to protect competition in free markets. To cope with the problems created by international anticompetitive conduct, states and/or national regulators started to take part in various arrangements concerning the issue. Today, there are different forms of internationalization of competition law and policy such as extraterritorial application of domestic laws and policies and certain cooperation and convergence mechanisms. Moreover, various actors take part in the process: states, regulators, international organizations, firms etc.This thesis aims to analyze the important factors of internationalization of competition law and policy so that the reasons behind the current state of the internationalization process can be understood. Furthermore, four main International Political Economy theoretical perspectives are utilized to provide a new insight for and a further understanding of internationalization of competition law and policy.