Transnationalism and the state: Turkish foreign policy towards the Turkic world
Ulusötesicilik ve devlet: Türkiye'nin Türk dünyasına yönelik dış politikası
  1. Tez No: 264195
  2. Yazar: SEÇKİN KÖSTEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSEL AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Dünya siyasetinde küreselleşmeyle gelişen dönüşüm ulusötesi aktörlerin doğuşuna yol açmıştır. Bu bir yandan farklı yönetişim türlerinin ortaya çıkmasına sebep olmuş, öte yandan da devletlerin devlet-dışı aktörlerle olan ilişkisinde işbirliği temelli davranış biçimiyle sonuçlanmıştır. Bu işbirliğine devletlerin normatif meseleleri ulusal çıkarlarına dâhil etme gereğini hissetmeleri ve karar alıcıların değişen kimlik algılamaları sebep olmuştur. Bu çalışma Türkiye'nin Türk devlet ve topluluklarına yönelik dış politikasının ulus-ötesi ?Türk Dünyası? fikrinden nasıl etkilendiğine odaklanmaktadır. Bu vaka çalışmasında açıklayıcı faktör ya da bağımsız değişken, devlet dışı aktörler tarafından savunulmakta olan ulus-ötesi ?Türk Dünyası? fikridir. Türk devleti erken Cumhuriyet döneminde ve Soğuk Savaş boyunca kendisini ?Türk Dünyası? fikrinden uzaklaştırmış olsa da, 1991'de Sovyetler Birliği çöktüğünde fikir Türk siyasetinde yeniden doğmuştur. Son yirmi yılda Türkiye'nin Türk dünyasına yönelik dış siyaseti, aşamaları 1990'ların başında hızlı giriş, 1990'ların sonunda hayal kırıklığı ve 2000'lerde yenileme olan bir evrim sürecinden geçmiştir. Bu evrim ?Türk Dünyası? fikrinin Türk dış politikasında kurumsallaştığına işaret eden bazı belirli davranış biçimlerini içermektedir. Bu kurumsallaşma aşamaları, bu vakada Türk dış politikasının sadece jeopolitik faktörden değil, aksine, Türk karar alıcılarını Türk devletleriyle daha yakın siyasi, ekonomik ve kültürel işbirliğine yönlendiren fikri bir faktörden etkilendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Transformation in world politics, which is marked by globalization, has led to the emergence of transnational actors. This on the one hand caused different forms of governance to occur and on the other hand resulted in cooperative behavior by states in their interaction with non-state units. This cooperation is a result of the necessity felt by states to incorporate normative issues in their national interests as well as changing identity perceptions of decision-makers. This study focuses on how Turkish foreign policy towards Turkic-speaking states and communities has been influenced by the transnational idea of ?Turkic World? in the post-Cold War era. The explanatory factor or the independent behavior in this case study is the transnational idea of ?Turkic World?, which is advocated by non-state actors. Although the Turkish state distanced itself from the idea of ?Turkic World? in the early Republican period and during the Cold War, it re-emerged in Turkish politics in 1991 when the Soviet Union collapsed. In the last two decades Turkish foreign policy towards the Turkic world has passed through a process evolution; in which stages were rapid entrance in the early 1990s, disappointment in the late 1990s and revision in the 2000s. This evolution includes certain patterns of behavior that indicate that the idea of ?Turkic World? is institutionalizing in Turkish foreign policy. This institutionalization stages indicate that Turkish foreign policy in this case is not only influenced by the geopolitical factor, but by ideational factor, which has driven Turkish decision-makers towards closer political, economic and cultural cooperation with Turkic states.